Forumda Arama Yapın
 • #4348

  Minoxil İlk Ay Saç Döker mi?

  Minoxil kullanıp bir çok kişinin dert yandığı ve akıllara takılan sorulardan biriside minoxil ilk ayda saç döker mi ve kaç ayda saç çıkarır sorusudur. Minoxil neden ilk başta saç döker bunun açıklamasını yapalım. Bu ilaç damar genişletici etkisinden dolayı kulvar damarlardaki kan dolaşımını artırması ve saç foliküllerine giden kan dolaşımı artışından dolayı oluştuğu kanısı yüksektir. Saç kökleri doğası gereği yenilenme periyotları vardır. Normal olan bu durum minoxilin etkisinden dolayı öne çekilmiş olur.

  Minoxidil aslen tansiyon düşürücü olarak üretilmiş bir ilaçtır. İlacı deneyen kişilerde tüylenme gibi yan etkileri görülünce saç losyonu olarak ta üretime başlanmıştır. Asıl etkisi saç derisindeki kan damarlarını genişleterek ve saç foliküllerinin büyüme fazını uzatarak prostaglandin E2 (PGE2) seviyesini artırır. PGE2, saç büyümesini uyarıcı bir hormondur. Minoxilin PGE2 artışı sağlaması, saç dökülmesinin nedeni olan androjen hormonunun etkisini azaltır. Bu şekilde, minoxil saç dökülmesini yavaşlatır ve yeni saç çıkmasına yardımcı olur.

  Minoxil neden saç döker ve kullanımıyla ilgili bazı bilgiler.

  Minoxil, saç dökülmesini önlemek ve dökülen saçları tekrar çıkarmak için kullanılan bir ilaçtır. Minoxil, saç foliküllerinin kan akışını artırarak ve saç büyüme fazını uzatarak saç çıkmasını teşvik eder. Ancak, minoxil kullanmaya başladığınızda, ilk iki ay içinde saçlarınızda geçici bir dökülme yaşayabilirsiniz. Bu, minoxilin etkisini göstermeye başladığının bir işaretidir. Çünkü minoxil, zayıf ve ince saç tellerini dökerek yerlerine daha güçlü ve kalın saç tellerinin çıkmasını sağlar. Bu nedenle, minoxil kullanımını bırakmadan önce en az 4-6 ay sabırlı olmanız gerekir.

  Minoxil kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar şunlardır:

  Minoxil, sadece saç derisine uygulanmalıdır. Göz, ağız veya burun gibi hassas bölgelere temas ettirmeyin.

  Minoxil, günde iki kez, sabah ve akşam, 1 ml’lik dozda uygulanmalıdır. Fazla miktarda minoxil kullanmak, saç çıkmasını hızlandırmaz, aksine yan etkilere neden olabilir.

  Minoxil uyguladıktan sonra, saçınızı en az 4 saat yıkamayın. Saçınızı yıkadıktan sonra, minoxil uygulamadan önce saçınızın tamamen kurumasını bekleyin.

  Minoxil, saç dökülmesinin nedenini ortadan kaldırmaz, sadece belirtilerini giderir. Bu yüzden, minoxil kullanmayı bıraktığınızda, saç dökülmesi tekrar başlayabilir.

  Arkadaşlar minoxil %5 yada %2 solüsyon kullanımıyla ilgili sorularınızı bu konudan paylaşalım.

5
64
5
Paylaş
5 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Minoxilin ilk başta sadece zayıflamış saçları döküyor hepsini değil. Tedavide mutlaka biotin ve proscar gibi saç güçlendiriciler kullanmak dökülmeleri hafifletebilir.
  • Bende ilk başta aşırı saç dökmüştü önleri nerdeyse kel yapmıştı sonradan düzeldi ilaca başlayınca kesinlikle bir sene kullanmak gerekiyor. Saç döngüsü yarıda kalırsa toparlanması uzun sürer.
  • Düzenli kullanılması gerekli yoksa faydadan çok zarar verir.
  • Merhaba arkadaşlar bende minoxili kullanmaya başladım internettem saf tozz minoxidil aldım kendim hazırladım. Şuan 2 aydır kullanıyorum felaket şekilde saç dökülmesi yapıyor önlerimi çok döktü. Ama yeniden çıkacakmış bir sene sürekli kullancam bakalım. Nasıl bir sonuç gösterecek buradan konuyu güncellerim.
  • Bilinmeyen Kullanıcı yazdı:
   Merhaba arkadaşlar bende minoxili kullanmaya başladım internettem saf tozz minoxidil aldım kendim hazırladım. Şuan 2 aydır kullanıyorum felaket şekilde saç dökülmesi yapıyor önlerimi çok döktü. Ama yeniden çıkacakmış bir sene sürekli kullancam bakalım. Nasıl bir sonuç gösterecek buradan konuyu güncellerim.

   Dökmesi iyiye işaret dostum düzenli kullanman önemli

5 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.