Forumda Arama Yapın
 • #6161

  Minoxil etkisi ne kadar sürer?

  Minoxil etkisi ne kadar sürer, genetik saç dökülmesi sorunu olan bir çok kişi mutlaka minoxil %5 saç spreyini kullanmış yada kullanıyordum. Minoxil erkek tipi saç dökülmesini önlemek için en etkili saç spreyidir. Düzenli olarak 12 ay boyunca kullanıldığında mevcut saçlarda kalite artışı, dökülmüş saçlarda tekrar uzama ve zayıflamış kıl köklerinde yeniden aktiflik sağlamaya başlar. Ancak minoxilin akıllara takılan bir sorusu vardır.

  Minoxidil bir sene boyunca sürekli kullanımı sonrası saçlardaki olumlu etkisi giderek azaldığına dair kullanıcı yorumları vardır. Etkisinin azalmasının sebebi dht hormonu azaltıcı etkisinin olmaması kaynaklı olabileceğine dair pek çok görüşler vardır. Saç köklerinin küçülmesine sebep olan dht hormonu ve beraberinde artış gösteren pgd2 prostaglandin türü artışı saçları tekrar zayıflatmaktadır.

  Minoxidil etkisinin sürekli olması için mutlaka dht (dehidrotestosteron) hormonu aktivitesi azaltıcı ilaç kullanımı gerekir. Bunlar finasterid içeren sprey yada tabletler veya dutasterid kapsül olabilir. Antiandrojen ilaç ve minoxidil sprey kullanımı ileri seviyede kellik önlemek için başarılı sonuçlar sağlar.

  Minoxidil etkisi ne kadar sürer?

  Minoxidil, erkek tipi kelliğe sahip erkeklerde saç büyümesini teşvik etmek için kullanılan bir ilaçtır. Minoxidil etkisini görmek için en az 4 ay kullanılmalıdır. Maksimum etkisi 6 ay ile 2 yıl arasında görülmektedir. Bu zamandan sonra etkisi yavaşça azalır. Minoxidil, saç büyümesini sürdürmek için sürekli olarak kullanılmalıdır.

  Minoxidil etkisi neden azalır?

  Minoxidil etkisinin neden azaldığı tam olarak bilinmemektedir. Bazı uzmanlar, minoxidilin saç köklerini uyardığını ve zamanla bu uyarımın azaldığını öne sürmektedir. Bazıları ise, minoxidilin saç köklerine kan akışını artırdığını ve bu etkinin de zamanla kaybolduğunu iddia etmektedir. Bu konuda kesin bir kanıt yoktur ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Genel kanı olarak antiandrojen etkisinin olmaması kaynaklı döken hormonal yapının artışından dolayı dökülmelerin tekrar başladığıdır.

  Minoxidil ömür boyu kullanılır mı?

  Minoxidil kullanım süresi kişisel ihtiyaçlar ve saç dökülmesinin şiddetine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bazı insanlar saç dökülmesini kontrol altında tutmak için uzun süreli kullanabilirken, diğerleri için etkili sonuçlar kısa süre içinde görülebilir. Genellikle, minoxidil’i düzenli olarak kullanmaya başladıktan sonra, uzun vadeli sonuçlar elde etmek için genellikle birkaç ay ila bir yıl gibi süreler gerekebilir.

  Minoxidil’in etkileri bireysel olarak değişebilir ve bazı kişilerde zamanla azalabilir. Minoxidil’in etkisinin azalmasının nedenleri arasında vücuttaki hormon düzeyleri, genetik faktörler ve saç dökülmesinin altında yatan diğer nedenler yer alabilir.

  Minoxidil etkisi azalırsa ne yapılmalı?

  Minoxil 12 aydan sonra olumlu etkileri azalmaya başlar. Mevcut saçların kalitesinde azalmalar yeni çıkmış saçlar tekrar dökülmeye başlar. Böyle bir durumda minoxil kullanımına günde bir kez kullanmaya devam edilebilir. Diğer yöntem olarak minoxil kullanımına 4 ay kadar ara verip tekrar günde bir kez olarak kullanmaya başlamak mantıklı bir yöntem olabilir.

  Erkek tipi saç dökülmesini önlemek için minoxidil, finasterid, biotin, azelderm krem ve konazol şampuan birlikte kullanmak çok daha iyi sonuç almanızı sağlar. Bunların nasıl kullanılacağı hakkında sitemizde bilgiler vardır.

2
21
2
Paylaş
2 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Hocam merhaba 11 aydır minoxil kullanıyorum ilk aylarda oluşan döngülerden dolayı psikolojim bozuldu dökülenler geri çıkmadı bende son bir aydır kullanmayı bıraktım sonucunda sağlam bir dökülme olmaya başladı. Dökülenler çıkmadığı gibi birde mevcut saçlarda gitmeye başladı. Bu durum beni kötü etkiliyor. Şuan devam ediyor saç ekimi mi erteledim dökülme durana kadar. Sizce ne yapmalıyım tavsiyenize ihtiyacım var.
  • Konu Sahibi

   Saç durumunuzu gösteren bir resim ekleyin sonuca göre yorum yapalım.

2 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.