Forumda Arama Yapın
 • #7391

  Finasterid İşe Yarıyor mu?

  Finasterid proscar yada propecia ilacının aktif erken maddesidir. Saç dökülmesi hem erkekler hem de kadınlar için büyük bir sorundur. Çoğu kişi için saç dökülmesi sıkıntı ve kaygıya neden olabilir. Saç dökülmesi aynı zamanda öz imaja da zarar verebilir, özellikle de saç dökülmesi zamanla değil de hızlı bir şekilde meydana gelirse. Neyse ki saç dökülmesine karşı finasterid gibi etkili, düşük maliyetli tedaviler mevcut.

  Yaşlandıkça vücudunuzdaki değişiklikler (hormon ayarlamaları ve genetik gibi) saç çizgilerinin azalmasına ve saçların incelmesine neden olabilir. Saç dökülmesi yaygın bir sorun olduğundan, araştırmacılar yıllardır saç dökülmesini yavaşlatmaya ve hatta muhtemelen saç büyümesini teşvik etmeye yardımcı olacak tedaviler üzerinde çalışıyorlar.

  Finasterid (Propecia), saç dökülmesi için FDA onaylı bir tedavi yöntemidir. 1974 gibi erken bir tarihte, finasteridin erkeklerde kelliğin sınırlandırılması üzerindeki etkileri tanımlanmıştı. İlacın sizin için uygun olup olmadığını öğrenmek için finasteridin saç dökülmesine nasıl yardımcı olduğunu, yan etkilerini ve maliyetini öğrenmek için okumaya devam edin.

  Finasterid saç dökülmesine etkili midir?

  Finasterid İşe Yarıyor mu?

  Evet, araştırmalar finasteridin saç dökülmesinde etkili bir seçenek olduğunu öne sürüyor. Finasterid, ilk olarak 1992’de benign prostat hiperplazisini ( BPH ) tedavi etmek için onaylandıktan sonra, 1997’de saç dökülmesini tedavi etmek için FDA tarafından onaylandı . Finasterid ayrıca hirsutizm gibi diğer durumların tedavisinde de etiket dışı olarak kullanılmıştır.

  Finasterid, androjen hormonu değişikliklerine bağlı saç dökülmesini önemli ölçüde azaltabilir. Androjenler erkek özelliklerinden sorumlu bir grup seks hormonudur ve testosteron en iyi bilinen androjendir.

  Ancak finasteridin saç büyümesinde gözle görülür bir fark yaratması uzun zaman alabilir. Bir çalışmada, saç dökülmesi için finasterid alan bazı kişiler, başlangıçtan 1 yıl sonra bir fark fark etti ve daha fazla kişi, 5 ila 10 yıllık tedaviden sonra fayda gördü. 1 yıl kullandıktan sonra herhangi bir fark görmeyenler bile tedaviye devam ettikçe iyileşme gördüler.

  Finasterid hakkında bilmediğiniz şey, iki farklı dozun mevcut olduğu, ancak yalnızca birinin saç dökülmesi için onaylandığıdır. Finasterid 1 mg (Propecia olarak) saç dökülmesi için onaylanmıştır ve finasterid 5 mg (Proscar olarak) BPH için onaylanmıştır. Küçük bir fark gibi görünse de ilacın etkisini ve yaşadığınız yan etkileri etkileyebilir.

  Dolayısıyla finasterid birçok insan için saç dökülmesinde etkili olsa da, önemli bir fayda görmeden önce ilacı en az bir yıl kullanmanız gerekebilir.

  Finasterid Dökülen Saçları Tekrar Çıkartır mı?

  Finasterid saç dökülmesi sürecini yavaşlatarak çalışır. İlaç, testosteron hormonunun dihidrotestosterona (DHT) dönüşümünü engelleyerek saç dökülmesinde işe yarar. DHT hem kadınlarda hem de erkeklerde saç dökülmesiyle bağlantılıdır. Yani finasterid vücuttaki DHT’yi düşürerek saç dökülmesini yavaşlatabilir veya tersine çevirebilir.

  Bazı durumlarda düşük DHT seviyeleri yeni saçların büyümesine izin verebilir. Finasterid aslında saçları yeniden büyütmese de saç dökülmesinden sorumlu olan bir hormonu bloke eder. Buna karşılık androjenik saç dökülmesini tersine çevirebilir.

  Finasterid kulanırken yan etkiler görürmüyüm?

  Tüm ilaçlarda olduğu gibi finasteridin de potansiyel yan etkileri vardır . Finasterid vücudun hormonlarını etkilediğinden çoğu yan etki hormona bağlıdır. Bunlar şunları içerebilir:

  • Normalden daha düşük cinsel istek
  • Meme büyütme (erkeklerde ve kadınlarda)
   ED
  • Erkeklerde daha düşük boşalma hacmi
  • Deri döküntüsü

  Finasteridin genellikle ciddi veya yaşamı tehdit eden herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak ilacı kestikten sonra finasteridin bazı yan etkilerini yaşamaya devam etmek mümkündür. Buna finasterid sonrası sendrom (PFS) denir.

  Finasterid almak riske değer mi?

  Bu, finasterid almanın risklerini ve faydalarını tarttıktan sonra sizin ve sağlık uzmanınızın birlikte cevaplaması gereken bir sorudur. Aşağıdaki gibi noktaları göz önünde bulundurabilirsiniz:

  • Saç dökülmesini tedavi etmek sizin için ne kadar önemli?
  • Olası yan etkilerden herhangi biri sizin için ciddi sorunlara neden olabilir mi?
  • Şu anda kullandığınız veya alacağınız doz nedir?

  Finasterid erkeklerde saç dökülmesinde etkili bir tedavi yöntemidir. Bazen kadınlarda da etiket dışı kullanılır. Finasteridin bazı yan etkileri arasında libido kaybı, ED ve düşük boşalma hacmi yer alır.

  Finasterid 1 mg ve 5 mg’lık tabletler halinde gelir ve 1 mg’lık doz erkeklerde saç dökülmesini tedavi etmek için onaylanmıştır. Saç dökülmesi için ilaca ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, sizin için en iyi tedaviyi belirlemek için sağlık uzmanınızla görüşün.

  Finasterid işe yaramıyor diyen bazı kullanıcılar oluyor. Bunun nedeni ilacın etkisinin herkeste aynı olmamasıdır. Dökülme şiddeti ileri düzeyde olursa daha fazla etkisi olan dutasterid, ru58841 yada estradiol losyon gibi ürünler ilave edilebilir.

facebook gruplar
1
8
2
Paylaş
1 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Merhaba, yakın zamanda saç dökülmesiyle başa çıkmak için iki kez doktora gittim ve şimdi finasteride kullanmaya başlamayı düşünüyorum. Kafada tarancak saç kalmadı artık. Günde 1 mg finasteride almayı planlıyorum ve yan etkileri konusunda endişelenmiyorum. Bu tedaviye başlayacak olan genç bir birey olarak, daha önce finasteride veya dutasteride kullanmış olanların deneyimlerini duymak istiyorum. Yan etkiler yaşadınız mı? Yaşadıysanız, bu yan etkiler nelerdi ve nasıl başa çıktınız?

   Deneyimlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum. Herkese iyi forumlar.

1 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.