Forumda Arama Yapın
 • #7264

  Androcur Ne Zaman Etki Eder?

  Androcur ne zaman etki eder, bu ilacın etken maddesi cyproterone acetate olan bir ilacın ticari adıdır. Bu ilaç, özellikle prostat kanseri gibi durumların tedavisinde ve cinsiyet hormonlarına bağlı sorunların yönetiminde kullanılır. Eczanelerde 50 – 100 mg olarak dozajları bulunur. Ayrıca cinsiyet geçiş sürecinde hormonal tedaviye yardımcı olmak, erkek tipi saç dökülmesini önlemek ve erkeklerde aşırı seks dürtüsünü bastırmak için de kullanılabilmektedir. Ancak ilaçların kullanımıyla ilgili detaylı bilgi almak için bir sağlık profesyoneli ile iletişime geçmek önemlidir.

  İlacın etken maddesi Siproteron Asetat

  Androcur Ne Zaman Etki Eder?

  Androcur® olarak daha iyi bilinen siproteron asetat, oral bir anti-androjendir. Testosteronun etkilerini nötralize eder ve saç büyümesini destekler. Altı aydan uzun süre kullanıldığında menenjiyom riskinin artması nedeniyle günümüzde daha az reçete edilmektedir.

  Androcuru Kimler Kullanmalı??

  Adet gören veya menopoza girmiş kadınlara siproteron asetat reçete edilir. Aşağıdaki durumlarda önerilmez: flebit, şiddetli depresyon, diyabet ve menenjiyom.

  Saç ekimi sonrası çok şiddetli saç dökülmeleri oluşuyorsa ilaç kullanılabilir. İçeriğindeki progesteron hormonu antiandrojen etkisiyle saç kökü hücrelerine bağlanarak hızlı büyüme sağlayabilir.

  Androcur etkisi ne kadar sürer?

  Etki süresi kişiden kişiye farklılık gösterebilir, ancak genellikle ilacı kullanmaya başladıktan birkaç gün içinde etkileri hissedilmeye başlanabilir. Ancak tam etki için daha uzun süreli kullanım gerekebilir. Androcur’un etkileri genellikle tedavinin başlamasından bir hafta sonra fark edilmeye başlanır. Ancak, tam etkileri elde etmek için en az 3 ay gibi bir süre kullanılması gerekmektedir.

  Androcurun kullanım sonuçları

  İlk sonuçların ortaya çıkması altı ila on iki ay sürer. Cyproterone asetat, adrenal bezler ve yumurtalıklar tarafından androjen salgılanmasını yavaşlatırken DHT’nin saç köklerine bağlanmasını önler. Saç büyümesini teşvik ederken saç dökülmesini yavaşlatır.

  Günlük siproteron asetat dozajı

  Androcur®, 25 veya 50 mg’lık bir dozajda tablet formunda alınır ve menopoza girmemiş kadınlar için daima bir progestojen hapı ile birleştirilmelidir. Aşağıdaki durumlarda önerilmez: flebit, şiddetli depresyon ve diyabet.

  Siproteron asetatın dezavantajları
  Hasta ilacı almayı bıraktığı anda etkiler de durur. En önemlisi Androcur®, genellikle iyi huylu olan ancak bazı kadınlarda önemli etkilere neden olabilen bir beyin tümörü olan menenjiyom riskini artırır. Son olarak Androcur kilo alımına ve adet bozukluklarına neden olabilir.

  Androcur Dökülen Saç Çıkarır mı?

  DHT, hem erkeklerde hem de kadınlarda kellikten sorumlu olan ana hormondur. Testosteron alfa-5-redüktaz ile bağlandığında oluşur. Siproteron asetat, bu hormon-reseptör bağlanmasını bloke ederek, saç dökülmesinin durdurulmasına yardımcı olur. Dht erkisinden kurtulan saçlar tekrar çıkabilmektedir.

  Androcur Kaç Ay Kullanılır?

  Androcur gibi ilaçların kullanım süresi, doktorunuzun önerisine ve tedavi planına bağlı olarak değişebilir. Genellikle, ilaçlarınızı doktorunuzun talimatlarına uygun bir şekilde düzenli olarak kullanmalısınız. Eğer Androcur veya herhangi bir ilaç hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, doktorunuza danışmanız en doğrusu olacaktır.

  İlacın kadınlarda ve erkeklerde kullanımı farklıdır. Genetik saç dökülmesini önlemek için günde 25 mg olarak başlamak mantıklı bir yol olur. İlaç en az 6 ay kullanılmalı daha fazla süre kullanımı içinse doktora danışılması gerekir.

facebook gruplar
0
10
1
Paylaş
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.