Forumda Arama Yapın

Saç Dökülmesi Forum Forum Diğer Konular Cilt Bakımı Tacrolin Krem Kullananlar Yorumları Vitiligo İçin

 • #6337

  Tacrolin Krem Kullananlar Yorumları Vitiligo İçin

  Tacrolin krem nedir ne işe yarar, sıklıkla orta ila hafif şiddetli atopik dermatitin (egzama) tedavisinde kullanılan ‘bağışıklık sistemi baskılayıcılar’ adı verilen bir ilaç sınıfına aittir. Egzama olarak da bilinen atopik dermatit, iltihaplı, kızarık ve kaşıntılı cilt lekeleriyle ilişkili yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Semptomlar kaşıntılı, kuru, pul pul, şişmiş, pürüzlü ve tahriş olmuş cilt görünümü olmasıdır.

  Bu krem, ciltteki bağışıklık hücrelerinin bir uyarıya aşırı tepki vermesini baskılayarak çalışan ‘Takrolimus’ adlı erken maddeyi içerir. Böylece alerjik reaksiyonları ve iltihaplanmayı (kızarıklık ve şişlik) azaltır.

  Bu ilaçlı krem vitiligo gibi diğer cilt rahatsızlıkları tedavisi için locoderm kremle birlikte doktorlar tarafından önerilmektedir.

  Tacrolin Krem Nasıl Kullanılır?

  TACROLİMUS’u reçete edildiği şekilde kullanın. TACROLİMUS’u, tıbbi durumunuza göre doktorunuzun size önerdiği süre boyunca kullanmanız önerilir. Bazı kişilerde kaşıntı, yanma hissi, kızarıklık, ağrı veya ciltte karıncalanma hissedilebilir. Tacrolimus’un bu yan etkilerinin çoğu tıbbi müdahale gerektirmez ve zaman içinde yavaş yavaş düzelir. Ancak yan etkiler devam ederse veya kötüleşirse lütfen doktorunuza danışın.

  Genellikle, tedaviye bir sabah ve bir akşam olmak üzere günde iki kez Tacrolin %0.1 pomad ile başlanır ve egzema kaybolana kadar kullanmaya devam edilir.

  Egzemanızın vereceği cevaba bağlı olarak doktorunuz uygulama sıklığının azaltabilir ya da daha düşük doz olan Tacrolin %0.03 pomadın kullanılmasına karar verebilir.

  Tacrolin haftada kaç kez kullanılır?

  Bu krem 2 hafta kadar günde 2 defa sabah ve akşam olacak şekilde kullanılır. ilk kullanıma %0.1 olan pomad ile başlanmalıdır. Egzamanın iyileşmesi durumunda kullanım sıklığını azaltılır ve dozunu düşürerek tacrolin %0.03 formuna geçilmelidir.

  Eğer belirtilerde iyileşme görülmezse krem kullanımı bırakılıp doktora danışılmalıdır.

  Takrolimus veya diğer ilaçlara karşı alerjiniz varsa lütfen doktorunuza söyleyiniz.

  Hamileyseniz veya emziren bir anneyseniz, kremi kullanmadan önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

  Tacrolimus ile alkol tüketiminden kaçının çünkü kızarmaya (yüzde veya ciltte sıcak ve sıcak hissetmenize neden olan ani kızarıklık) neden olabilir.

  Tedavi edilen bölgeyi bir bandaj veya pansuman ile örtmeyin veya sarmayın.

  Tacrolimus ile temas eden kumaşlar (yatak takımı, giysiler, pansumanlar) alev aldığından ve kolayca yandığından sigara içmekten veya çıplak ateşe yaklaşmaktan kaçının.

  Tacrolimus Kullanım Alanları

  • Atopik dermatit (egzama)

  Tacrolin Krem Yüze Sürülür mü?

  Kremi yüz, boyun ve dirsek ve dizlerin kıvrımlı yerleri dahil vücudun büyük bir bölümünde kullanılabilir.

  Tacrolin krem yüzde ne kadar kalmalı?

  Deriye uyguladıktan sonra 3 saat gibi beklemesi gerekir.

  Tacrolin Krem Faydaları

  Tacrolimus, topikal kortikosteroidlere yeterince yanıt vermeyen veya intoleransı olan yetişkinlerde ve topikal kortikosteroidlere yeterli yanıt veremeyen çocuklarda (2 yaş üstü) orta ila şiddetli atopik dermatiti (egzama) tedavi etmek için kullanılan bir bağışıklık baskılayıcı olan Takrolimus içerir.

  Tacrolimus, ciltteki bağışıklık hücrelerinin bir uyarıya aşırı tepki vermesini baskılar. Böylece alerjik reaksiyonları ve iltihaplanmayı (kızarıklık ve şişlik) azaltır.

  Tacrolin krem vitiligo’ya iyi gelir mi?

  Tacrolin krem, vitiligo hastalığına sahip kişiler için sıklıkla önerilmeye başlandı. Deride oluşan pigment eksikliğine bağlı ortaya çıkan beyazlıklar için etkili bir şekilde çalışır. Tacrolimus, topikal steroidler yerine kullanılarak cildin pigmentasyonunu iyileştirir. Ayrıca, bu ilaç hastanın bağışıklık sistemi tepkilerini de baskılar.

  Tacrolin Krem Kullanım Talimatları

  Kremi uygulamadan önce ve sonra ellerinizi yıkayın.

  Temiz ve kuru cilt bölgesine doktorunuzun önerdiği şekilde ince bir tabaka halinde uygulayınız.

  Krem cildinizde en az 3 saat kadar beklemesini sağlayın.

  Kremi yalnızca harici kullanım içindir.

  Tahriş edebileceğinden göz, burun veya ağızla temasından kaçının.
  Eğer kremi yanlışlıkla bu alanlarla temas ederse, suyla iyice durulayın.

  Tacrolin krem zararları ve yan etkileri

  • Kaşıntı
  • Yanma hissi
  • Kırmızılık
  • Ağrı
  • Cilt karıncalanması

  İlaç Kullanım Uyarıları

  Kremi veya diğer ilaçlara karşı alerjiniz varsa lütfen doktorunuza söyleyiniz.

  Hamileyseniz veya emziren bir anneyseniz, kremi kullanmadan önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

  Kremi ile alkol tüketiminden kaçının çünkü kızarmaya (yüzde veya ciltte sıcak ve sıcak hissetmenize neden olan ani kızarıklık) neden olabilir.

  Tedavi edilen bölgeyi bir bandaj veya pansuman ile örtmeyin veya sarmayın.

  Krem ile temas eden kumaşlar (yatak takımı, giysiler, pansumanlar) alev aldığından ve kolayca yandığından sigara içmekten veya çıplak ateşe yaklaşmaktan kaçının.

  Tahriş edebileceğinden lütfen göz, burun veya ağızla temasından kaçının.

  TACROLIMUS’u yıkayıp çıkarabileceği için kremi uyguladıktan hemen sonra duş almayın, banyo yapmayın veya yüzmeyin.

  Eğer TACROLIMUS yanlışlıkla bu alanlarla temas ederse, suyla iyice durulayın.

  Kremi yutmayınız. Yanlışlıkla yutulması durumunda derhal bir doktora başvurun.

  İlaç etkileşimleri

  İlaç Etkileşimi: Oral kortikosteroid (kortizon) veya cilde uygulanan diğer topikal ürünleri kullanıyorsanız doktorunuza bilgi veriniz.

  İlaç-Gıda Etkileşimi: TACROLIMUS ile alkol tüketiminden kaçının çünkü kızarmaya (yüzde veya ciltte sıcak ve sıcak hissetmenize neden olan ani kızarıklık) neden olabilir.

  İlaç-Hastalık Etkileşimi: Karaciğer yetmezliğiniz, herhangi bir cilt tümörünüz, zayıf bir bağışıklık sisteminiz varsa, Netherton sendromu ( saç, cilt ve bağışıklık sistemini etkileyen nadir bir kalıtsal bozukluk), lameller iktiyoz (deride yaygın pullanma), genelleştirilmiş eritroderma (inflamatuar) tüm ciltte pullanma ve kızarıklık), şişmiş lenf düğümleri, enfekte lezyonlar, kutanöz Graft Versus Host Hastalığı (kemik iliği nakli yapılan hastalarda cildin bağışıklık reaksiyonu) veya cildinizin görünümünde herhangi bir değişiklik fark ederseniz lütfen kremi kullanmadan önce doktorunuza bilgi veriniz.

  İlaç-İlaç Etkileşimleri Kontrol Listesi:

  • Kortizonlu ilaçlar

  Vitiligo tedavisi için tacrolin krem kullananlar yorumlarını etkili olup olmadığını konu altında paylaşabilirsiniz.

  gülşah
facebook gruplar
1
55
2
Paylaş
1 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Merhaba @Gulsah, ben tacrolin ve locoderm kremi doktorumun tavsiyesiyle 1 senedir kullanıyorum ellerimde ve göz çevremde vitiligo var. Her akşam düzenli kullandım ellerimde çok az faydası oldu bir çok vitiligo izleri duruyor göz çevremde de iyileşme yok. Doktoruma söyledim düzenli kullanmamı söyledi. Eğer işe yaramazsa başka doktora gidecem.
1 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.