Forumda Arama Yapın

Saç Dökülmesi Forum Forum Medikal Saç Tedavileri Antiandrojen Kullanımı Spiro losyon kullananlar var mı?

 • #6272

  Spiro losyon kullananlar var mı?

  Spiro losyon kullananlar topikal spironolakton hazırlaması ve kullanımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi yazımızda bulabilirsiniz. Hepimiz spironolaktonu, hormonal nedenlerden dolayı oluşan akneyle savaşma etkisi ile bilinen ağızdan alınan bir ilaç olarak biliyoruz. Ancak spironolaktonu topikal formda da kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Topikal spiro losyon yaparken aynı zamanda saç dökülmesi içinde kullanabilir içine ekleyeceğiniz diğer etken maddeler ile çok daha güçlü saç dökülmesi losyonu yapabilirsiniz.

  Spiro losyon kullananlar var mı

  Spironolakton Nedir?

  Kurul onaylı dermatolog ve Apostrophe’nin Tıbbi Direktörü Dr. Aimee Paik’e sorduk: Androjen hormonu, hem erkeklerde hem de kadınlarda tüm sivilce türlerinde önemli bir rol oynar. Dermatologlar genellikle kadınlarda hormonal akneyi androjenlerin etkilerine karşı kontraseptif haplar veya spironolakton ile tedavi ederler. Sistemik yan etkiler nedeniyle erkekler bu oral ilaçlarla tedaviye uygun değildir

  Topikal ve Oral Spironolakton Farkı

  Oral spironolakton, hormonal akneyi önlemek için içten dışa çalışır, ancak bazı insanlar bununla birlikte gelebilecek yan etkilere tahammül edemez.
  Topikal spironolakton, aynı sistemik yan etkilere neden olmayan iyi bir çözüm olabilir, ciltte çıkan sivilcelerin oluşmasına sebep olan hormonal etkenleri ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca gereken oral spironolakton miktarını azaltmak için oral spironolakton ile birlikte kullanılabilir.

  Erkekler Topikal Spironolakton Kullanabilir mi?

  Topikal formdaki spironolakton, sistemik etkileri olmayan ve hem erkek hem de kadınlarda akneye yardımcı olabilen yenilikçi bir tedavidir. Akne şiddetinin tüm aralıklarında kullanılabilir.

  Oral spironolakton hormonlarını bozduğu için erkekler tarafından kullanılamaz. Ancak sistemik hormonal yan etkisi olmadığı ve erkek hormonlarını etkilemediği için erkekler topikal spironolakton kullanabilir.

  Topikal Spironolakton, Oral Spironolakton Kadar Etkili midir?

  Topikal spironolaktonu mevcut akne tedavileriniz için kullanabilirsiniz. Oral ve topical her iki tedavi de aknenin tüm şiddet dereceleri için faydalı olsa da, oral spironolaktonun hormonal akneyle içten dışa savaşabileceğini unutmamak önemlidir, bu nedenle tüm temellerinizi kapsayacak şekilde bu iki tedaviyi birleştirmek en iyisidir. Oral kullanım topikal kullanıma göre etkili olması beklenir.

  Aynı anda hem topikal hem de oral spironolakton kullanabilir misiniz?

  Evet! Aslında doktorlarımız bunu teşvik ediyor. Doktorlarımız, şu anda oral spironolakton kullananların (ve bunu tolere edenlerin), topikal versiyon ekleseler bile oral tedavilerini kullanmaya devam etmelerini önermektedir. Tedavi planınıza topikal spironolakton ekledikten sonra, oral ilaç dozunuzu potansiyel olarak düşürme konusunda dermatoloğunuzla da konuşabilirsiniz.

  Topikal spironolaktonu diğer akne ilaçları ile karıştırabilir misiniz?

  Evet kullanabilirsiniz. Topikal spironolakton, en iyi sonuçları elde etmek için diğer güçlü tedavilerle en iyi şekilde birleştirilir. Topikal spironolakton içeren iki ana formülümüz var:

  Formül 1: Tek adımda tüm sivilce mücadele favorileriniz>

  • %5 topikal spironolakton
  • %0,018-0,1 tretinoin
  • %1 klindamisin

  Formül #2: Akne ve hiperpigmentasyon için

  • %5 topikal spironolakton
  • %0,018-0,1 tretinoin
  • %5 traneksamik asit

  Topikal spironolaktonun yan etkileri:
  Oral spironolakton, duyarlı kişilerde artan idrara çıkma, baş ağrısı, baş dönmesi ve yüksek potasyum seviyeleri gibi yan etkilere sahiptir. Oral spironolakton ayrıca hormonal etkilere sahiptir ve adet lekelenmesine, meme hassasiyetine neden olabilir ve potansiyel olarak doğum kusurlarına neden olabilir.

  Topikal spironolakton ciltten kan dolaşımına fazla geçmez ve bu sistemik yan etkilere neden olmaz. Ama bu hiçbir yan etkisi olmadığı anlamına gelmez! En yaygın olanları kızarıklık, soyulma ve cilt hassasiyetidir, bu nedenle tedaviye başlamak en iyisidir. Cildiniz zamanla ilaca alışacaktır.

  Bu tedaviyi destekleyen çalışmalar var mı?

  Sorduğunuza sevindik! İşte en önemlilerine genel bir bakış:

  Bulgu 1: Topikal %5 spironolakton jel, 12 haftada herhangi bir lokal yan etki olmaksızın yağ üretimini azalttı.

  Bulgu #2: Topikal spironolakton akne lezyonu sayısını azalttı.

  Bulgu #3: Topikal spironolakton sistemik yan etkiler olmaksızın etkili görünmektedir. Lokal yan etkiler az ve hafifti.

  Bulgu #4: Topikal spironolakton, vücut alanlarının %55’ine topikal spiro uygulayan erkeklerde bile yalnızca yerel cilt etkilerine sahip görünmektedir.

  Bulgu #5: Topikal spiro, yağ bezindeki DHT reseptörlerinde DHT’nin bağlanmasıyla rekabet eder ve bir antiandrojen görevi görür. Geniş alanlara uygulandığında herhangi bir yan etki görülmedi.

  Bulgu #6: Topikal spironolakton, bu küçük çalışmada bir ay sonra akne tedavisinde etkiliydi (%95 oranında iyileşme yaşandı).

  Erkekler Tipi Saç Kaybı İçin Topikal Spiro Losyon Hazırlanışı

  • Aldactone 100 mg 3 kutu
  • Cyclo Progynova 2 kutu (Östrojen)
  • Etil Alkol
  • Propilen Glikol
  • Distile Su
  • Gliserin

  100 ml şişe içerisinde ilaçları azar azar katarak şişe içine girebilecek döveç ile ezip iyice toz hale getirin. Üzerine 40 ml etil alkol katın hafifçe sallayın. İlaç tozu ile alkolün iyice ıslanmasını, çözülmesini sağlayın. 2 saat süre bekletin her 20 dakikada bir şişeyi sallayın. 2 saat sonra 30 ml propilen glikol katın 2 saat her 20 dakikada bir şişeyi sallayarak iyice çözünmesini sağlayın. Süre sonunda gliserin ile distile su katın losyon hazırdır. Şişeyi 1 gün bekletin ara ara sallayın sonrada dinlendirin toz tabaka dibe çöksün. Her gün sabah akşam temiz saç diplerine 1 – 2 ml damla damla uygulayın 4 saat saçınızı yıkamayın. Spiro losyonu 1 yıl boyunca düzenli olarak kullanın. Sonuçları zamanla belli olur.

2
29
3
Paylaş
2 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Hocam spiro losyon etkisi saç çıkaracak kadar yok deniliyor hatta mevcut saçları bile korumuyor daha önceden bir çok forumda tartışıldı sizin bu konudaki düşünceniz nedir?

  • Zwopy yazdı:
   Hocam spiro losyon etkisi saç çıkaracak kadar yok deniliyor hatta mevcut saçları bile korumuyor daha önceden bir çok forumda tartışıldı sizin bu konudaki düşünceniz nedir?

   Herkeste aynı etkiyi vermez kiminde çok güzel sınuçlar verirken kiminde işe yaramayabilir. Genel kanı olarak yeni saç çıkarmaktan ziyade mevcut saç kalitesini arttırmaya yönelik kullanılır. Denemeden nasıl bir sonuç vereceğini bilemeyiz.

2 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.