Forumda Arama Yapın

Saç Dökülmesi Forum Forum Medikal Saç Tedavileri Saç Bakımı Ürünleri Solgar Biotin 5000 mcg Kullananlar Yorumları

 • #6572

  Solgar Biotin 5000 mcg Kullananlar Yorumları

  Saç dökülmesini önlemek ve hızlı saç uzatmak için biotin kullanmak işe yarar mı? Biotin, B vitamini ailesinin bir parçası olan suda çözünen bir vitamindir. Diğer adı H vitamini olarak da bilinir. Vücudunuzun belirli besinleri enerjiye dönüştürmeye yardımcı olması için biotine ihtiyacı vardır. Ayrıca saçınızın, cildinizin ve tırnaklarınızın sağlığında da önemli bir rol oynar.

  Yeterli biotin almıyorsanız, saç dökülmesi veya pullu kırmızı döküntü yaşayabilirsiniz. Biotin eksikliği bir çok insanda nadir olan görülür. Çoğu durumda, günlük olarak tükettiğiniz gıdalardan aldığınız biotin, sunduğu sağlık faydalarından yararlanmanız için yeterlidir. Yine de, birçok insan ek fayda sağlaması için bitoin kapsülleri alımlarını artırıyor. Diyetinize biotini nasıl ekleyeceğinizi, biotin takviyesinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini, olası yan etkileri ve daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

  Solgar Biotin 5000 mcg Kullananlar

  Solgar Biotin 5000 mcg Kullananlar Yorumları

  Solgar biotin içerik bakımından 5 mg biotin içerir. Saç dökülmesini önlemek, mevcut saç tedavinize ek destek sağlamak, yeni saçların daha hızlı uzamasını sağlamak, saç ekimi yaptırdıktan sonra ekilen saçların saç döngü süresini kısaltmak, ekilen saçların kök hücrelerinin yeni yerlerine daha hızlı adapte olmasını sağlamak, cilt parlaklığı ve sıkı olması, kolay tırnak kırılmasının önüne geçmek için solgar biotin 5000 mcg kullanmak faydalı olacaktır.

  Biotin ve Saç Dökülmesini Önler mi ve Saçları Hızlı Uzatır mı?

  Keratin, saçınızı, cildinizi ve tırnaklarınızı oluşturan temel yapı taşı olan bir proteindir. Biotinin vücudunuzun keratin altyapısını geliştirdiği açıktır. Ancak bunun ötesinde, araştırmacılar biotinin saç veya cilt bakımındaki etkisi hakkında kesin bir olgu bulamadılar.

  Biotinin saç büyümesi üzerindeki etkileri üzerine yapılan araştırmalar çok az. Bugüne kadar, artan biotin alımının saç büyümesini desteklemeye yardımcı olabileceğini gösteren yalnızca sınırlı sayıda çalışma var. Çalışmaları gözden geçirirken aşağıda verilen ikisi gibi alınan takviyeler sadece biotin değil diğer bileşenleri de içerdiğinden biotinin saç büyümesini etkilediğine dair kanıtlar yetersizdir. Saç büyümesindeki iyileşme görülmesi sadece biotinden kaynaklanmaz. Örneğin, 2015 yılında yapılan bir çalışmada, saçları seyrelmiş kadınlara, biotin ve diğer vitaminler içeren oral protein takviyesi veya 90 gün boyunca günde iki kez bir plasebo hapı verildi. Çalışmanın başında ve sonunda, saçlı derideki etkilenen bölgelerin dijital görüntüleri alındı. Her katılımcının saçları da yıkandı ve dökülen saçlar sayıldı. Araştırmacı, vitaminler içeren kapsül alan kadınların saç dökülmesinden etkilenen bölgelerde önemli miktarda saç büyümesi yaşadığını buldu. Ayrıca saç dökülmeleri de ciddi oranda azaldı.2012 yılında yapılan bir araştırmacı tarafından benzer sonuçlar elde edilmiştir. Katılımcılar, 90 ve 180 gün sonra saç büyümesinde ve kalitesinde iyileşme algıladılar.

  Günlük Önerilen Biotin Alım Miktarı

  Biyotin eksikliği nadir görülen bir durumdur. Eğer kendinizde biotin eksikliği olduğunu düşünoyorsanız ek takviye edici gıda kapsüllerinden alabilirsiniz. Bir çok uzman aşağıdaki dozaj yönergelerini tavsiye etmiştir. 10 yaşında veya daha büyük olan herkes günde 30 ila 100 mcg almalıdır. Bebekler ve çocuklar şunları almalıdır:

  • 3 yaşına kadar 10 ila 20 mikrogram (mcg)
  • 4 ila 6 yaş arası 25 mcg
  • 7 ila 10 yaş arası 30 mcg

  Hamile veya emziren kişilerin daha yüksek biotin seviyelerine ihtiyacı olabilir.

  Sizin için doğru günlük alım miktarı hakkında doktorunuzla konuşun. Maksimum fayda sağlamak için dozajınızı nasıl güvenli bir şekilde artıracağınız konusunda rehberlik sağlayabilirler. Tavsiye edilen biotin miktarınızı diyetiniz yoluyla veya biotin takviyesi alarak karşılayabilirsiniz.

  Eğer daha fazla biotin hapı kullanmak istiyorsanız günlük bir tane 2000 mcg (2mg)yada 5000 mcg (5mg) kullanabilirsiniz. Şunu belirtmekte fayda var , biotini fazla dozajda almak herhangi bir ekstra fayda vermeyebilir. Biotin vitamini fazlası idrar yoluyla atılır. Saçlarınızdaki etkiyi 6 aylık düzenli kullanmaya fark edebilirsiniz.

  Biotin Vitamini Açısından Zengin Yiyecekler

  Muhtemelen zaten yediğiniz yiyeceklerden günlük önerilen biotin miktarını alıyorsunuz. Ancak alımınızı artırmak isterseniz, diyetinize daha fazla biyotin açısından zengin gıdalar ekleyebilirsiniz.

  Aşağıdaki besinler biotin içerir;

  • Karaciğer veya böbrek gibi organ etleri
  • Yumurta sarısı
  • Badem, yer fıstığı ve ceviz gibi kuruyemişler
  • Kırmızı et ve sakatatlar
  • Fındık, Ay çekirdeği
  • Soya fasulyesi ve diğer baklagiller
  • Hardal, Fesleğen, Acı biber
  • Kepekli tahıllı ekmekler
  • Muz
  • Karnabahar
  • Mantarlar

  Isı, biotinin etkinliğini azaltabilir, bu nedenle çiğ veya minimum düzeyde işlenmiş yemekleri tercih edin.

  Biyotin miktarı da gıdadan gıdaya değişiklik gösterebilir, bu nedenle mümkün olduğunda beslenme bilgilerini okuduğunuzdan emin olun. Bu, paranızın karşılığını en fazla biotin içeren öğeleri seçmenize yardımcı olabilir.

  Biyotin Vitamini Diğer Faydaları

  Saç büyümesi üzerindeki etkilerini değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, biotinin kanıtlanmış birkaç faydası vardır. Örneğin biotin, sağlıklı bir metabolizmayı destekleyen birkaç B vitamininden biridir. Biotin, glikozu karbonhidratlardan vücut için enerjiye dönüştürür ve normal vücut fonksiyonlarını yerine getirmede amino asitlere yardımcı olur.

  Biotinin ayrıca:

  • İltihabı azaltmak
  • Bilişsel işlevi geliştirmek
  • Diyabetli kişilerde kan şekerini düşürmeye yardımcı olur
  • HDL iyi kolesterolü artırın ve LDL kötü kolesterolü azaltın

  Solgar biotin 5000 mcg kullananlar iyi sonuçlar elde ettiyseniz, faydaları yada zararları hakkındaki deneyimlerinizi konudan yorumlarınızı paylaşarak vitamini kullanacak diğer kullanıcılara yardımcı olabilirsiniz.

2
20
3
Paylaş
2 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Benim saçlarım doğuştan ince tell olarak uzuyor. Solgarım 1000 mg olanı 4 ay kullandım pek etkisini göremediğim için şimdide 5000 link aldık günde bir kapsül sabahları kahvaltıyla beraber alıyorum. Umarım işe yarar.
  • @josef35 2500 mcg olanı yeterli olur fazlasını vücut atıyor zaten doktora git tahlil yaptır belki başka vitamin eksikliğide vardır
2 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.