Forumda Arama Yapın

Saç Dökülmesi Forum Forum Medikal Saç Tedavileri Saç Büyüme Uyarıcıları Setipiprant Kullananlar Yorumları

 • #6145

  Setipiprant Kullananlar Yorumları

  Setipiprant saç çıkarır mı nasıl kullanılır kullananlar memnun mu, nereden satın alınır, yan etkileri var mıdır gibi sorularınızın cevabını makalemizde sizler için hazırladık. Son yıllarda saç dökülmesi alanında pek çok araştırmalar ve çalışmalar yapılmıştır. Genetik saç dökülmesi (Androgenetik Alopesi) günümüzde kesin bir tedavisinin bulunamamış olmasından dolayı halen bu araştırmalar bazı ülkelerdeki üniversiteler tarafından devam etmektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalarda DHT hormonu kaynaklı saç dökülmesine neyin sebep olduğu hakkında bazı bilimsel veriler açıklandı. Erkeklerde saçların döküldüğü kel bölgelerden alınan doku örneklerinde lipit bir protein olan prosraglandin D2 bileşenin olması gerekenden çok daha fazla miktarda salınım gösterdiği bulunmuştur. Prostaglandin D2 proteini yapılan testlerde farelerin tüylerine yoğun miktarda verildiğinde tüylerde uzamanın durduğu görülmüştür. PGD2 proteini görevi damar daraltmaka ve diğer prostaglandinler ile birlikte kılcar damarların daralıp genişlemesinden sorumludurlar. Hormonların alt yardımcıları olarak görev yapmaktadırlar. Örneğin PGE2 damalarda trombosit artırıcı etkiler yaparak damarı genişletir saç uzamalarını teşvik ederken PGD2 tam tersi etki yaparak trombosit agregasyonunu azaltıcı etki yapar saç uzamalarını yüksek oranda durdururlar. Setipiprant ilacı test çalışmaları hale devam etmekte ve resmi ilaç olarak satışı şuan yoktur. Setipiprant kafa derisinde biriken PGD2 proteinini etkisiz hale getirerek dökülen saçların tekrar çıkmasına yardımcı olur.

  Saç dökülmesi problemi olanların konuya daha derin yaklaşması gerekir. Her saç dökülmesi aynı sebepten dolayı oluşmaz. Saç kaybının bir çok sebebi bulunmaktadır. Bazı saç dökülmesi tipleri sebep olan nedenler ortadan kalkınca düzelmektedir. Ancak tip dökülmelerin tedavisi zordur ve süreklilik ister. Örneğin yetersiz beslenmeden dolayı saç dökülmesi yaşanması oluşabilir. Bazı vitamin takviyeleri ile bu durum düzelebilir. Bir kaç saç dökülmesi sebepleri arasında en sık görülenler mevsimsel değişimler, bayanlarda hormonal düzensizlikler, troid hormonu yüksekliği, yetersiz beslenme, aşırı stresli yaşam tarzı, ve saç kıran olarak sayabiliriz.

  Erkeklerde en sık görülen erkek tipi saç dökülmesi ve bazı insanlarda görülen saç kıran tipi dökülmenin tedavileri oldukça zordur. Bu tip saç dökülmeleri vitamin alımı, şampuanlar gibi ürünler kullanmakla tedavi edilemez. Erkek tipi saç dökülmesini önlemek için mutlaka ilaç niteliğindeki ürünleri kullanması tavsiye edilmektedir.

  Setipiprant etken maddesi astım ve kafa derisinde oluşan saç dökülmesinin önlenmesi amacıyla geliştirilen bir ilaçtır. Setipiprant’ın ne kadar etkili olduğuna dair edindiğimiz bilgiler gerek yerli gerekse yabancı forumlardaki yorumlarda kesin etkisi vardır diye bir sonuç çıkaramıyoruz. Setipiprant kullanımında bazı hususlara dikkat etmek gereklidir uygulama kullanım dozunun üzerine çıkmamak önemlidir.

  Setipiprant Kullanımı

  Setipiprant kafa derisinde çalışma mekanizması şu şekildedir. Oldukça değerli ve etkili bir crth-2 antagonisti olarak görev yapar. En önemli özelliği kullanan kişilerde hormonal yönden etkileşimi yoktur ve yan etkiye sebep olmaz bu durum en önemli avantaj olarak göze çarpmaktadır.

  Setipiprant dökülmeleri önlemek, yeni saç çıkarmak ve saçın korunması adına günde 2 defa sabah akşam saç kaybı yaşanan deri bölgelerine uygulamak gerekir. Kafa derisinden istenilen düzeyde emilim olabilmesi için 3 saat ıslak bir şekilde losyon deride beklemesi gerekir. Losyonun hemen kurumasını önlemek için kuruma önleyici maddeler katılır. Herhangi bir maddenin deri tarafında yüksek miktarda emilim olabilmesi için bazı yardımcı ürünlerde kullanılabilir. Bunların en başında bilineni dermaroller kullanmaktadır. Dermaroller deride mikro kanallar açarak uygulanan losyonun deri altı hücrelerine iletilmesini artırır ve hızlandırır.

  Genetik kaynaklı saç dökülmesinin en önemli sebebi DHT hormonudur. Erkeklik hormonu olan testosteron dokularda etkinlik gösterebilmesi için 5 alfa redüktaz enzimi vasıtasıyla DHT hormonuna dönüşür. Bu dönüşüm esnasında yüksek miktarda bazı dokularda prostaglandin D2 proteinide oluşmaktadır.

  Setipiprant dökülmeleri önlemek için üretildiği gibi dökülen saçlar eğer ölmemişse saç hücrelerinin tekrar uyanmasını sağlayarak saç büyümesini teşvik etmektedir. Setipiprant kullanmak isteyenler eczaneden 3 ml’lik şırınga temin etmesi gereklidir. Günde 1ml kullanım için 3 ml’lik şırınga yeterlidir. Günlük 1 ml setipiprant miktarı 130 – 150 mg arası hazırlanması doğru olacaktır. Setipiprantı hazırlamak için ilk önce uygun bir çözücü ile çözmek gerekir. Gerekli olan etil alkol %97’lik, propilen glikol ve distile su. Uygun miktarda hazırladıktan sonra deriye damla damla damlatılıp yayılması sağlanacaktır. Hazırladığınız setipiprant losyonu buzdolabının normal soğutma bölümünde saklanması gerekir.

  Setipiprant Yan Etkileri

  Setipiprantın bilinen bir yan etkisi şuan için yoktur. Yerli ve yabancı forumlarda kullanıcı yorumlarında herhangi bir yan etkisinin olduğuna dair bir bilgi yoktur. Yapılan çalışmalar setipiprant’ın yan etkisinin olmadığını göstermektedir. Ancak bazı kişilerde alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Kullanmadan önce bir doktora danışmakta fayda vardır.

  Setipiprant’ın bazı durumlarda uyku problemi yaptığına dair bilgiler vardır. İlk kez kullanan kişilerde uyku sorunları yaşaması normaldir. Ancak bağışıklık sistemi alıştıkça bu sorun ortadan kalkar. Diğer pgd2 önleyen ilaçlarda da uyku problemine sebep olduğuna dair açıklamalar vardır.

  Setipiprant’ın en basit etkilerinden birisi ise uyku problemleri olarak gösterilmektedir. Setipiprant’ı ilk kez kullanmaya başlayanların uyku sorunları yaşaması normaldir. Ancak, zaman geçtikçe bu sorunların ortadan kalktığı bilinmektedir.

  Setipiprant İşe Yarıyor Mu?

  Setipiprant kesin işe yarıyor denilemez ancak kullanan kişilerin yapmış olduğu yorumlar incelendiğinde bu etken maddenin işe yaradığına dair görüşler vardır. Bu etken madde sayesinde kafa derisinde oluşan yanma, batma ve kaşıntı gibi rahatsızlık verici durumlar ortadan kalkar. Setipiprant sürekli kullanmada etkisi daha da artmaktadır. Saç dökülmesini ilerleyen aylarda daha yüksek oranda durdurur. Saçlara sağladığı faydalar arasında saç tellerini kalınlatırır, incelmiş saçları eski haline getirir, saçları daha dolgun ve canlı görünmelerini sağlamaya yardımcı olur. Genetik saç dökülmesinde tüm ilaçlar gibi bu etken madde de uzun süreli kullanmak gerekir. Kullanmayı yarıda kesmek saçların tekrar dökülmesine sebep olacaktır. Tüm bunlara ek olarak, setipiprant, sağlık çevresi tarafından onaylanmış bir etken maddedir.

  Setipiprant İçeriği

  Setipiprant normalde oral kullanıma yönelik olarak üretilir. Dokularda artış göstren prostaglandin D2 reseptörü 2’nin antagonisti olarak çalışmaktadır. Dokularda var olan reseptörlere prostaglandinler bağlanır ve uyumlu olarak yanıt verirler. Prostaglandinler hormonların alt yardımcıları olarak görev alırlar ve hücre reseptörlerine bağlanabilirler. Söz konusu bu prostaglandin gereğinden fazla artışı astım, iltihaplanma, kaşıntı ve ağrı gibi çeşitli tepkiler ortaya çıkartır.

  Setipiprant dokularda ortaya çıkan alerjilere engel olarak bu reseptörlere pgd2 bağlanmasını önleyerek müdahale eder. Bu etkisinden dolayı ilk olarak astım ve alerjik belirtileri ortadan kaldırır ve bu konuda test edilmiştir. İlerleyen yıllarda Prostagnadin D2 reseptörü bağlantısını keserek ile saç  dökülmesini önleyici ilaç olarak piyasaya sürülmesi bekleniyor. Topikal olarak kullanımları şuan için devam etmektedir. İsteyen insanlar bu maddeyi temin edip topikal olarak scalptan uygulayabilirler.

  Setipiprant içeriğinden dolayı alerjilere ve alerjik tepkilere katkıda bulunan reseptörlere müdahale etmektedir. Bu özelliğinden dolayı, Setipiprant, ilk olarak, astım ve alerji üzerinde test edilmiştir. İlerleyen yıllarda ise PGD2 reseptörü ile saç dökülmesi arasında bir ilişkinin varlığından bahsedilmiştir. Sonuç olarak, o tarihten bu yana Setipiprant, saç dökülmesinin tedavi edilmesinde kullanılmaktadır.

  Setipiprant Kullanıcı Yorumları

  Setipiprant kendimde dahil pek çok kullanıcı tarafında topikal olarak kullanılmıştır. Genel anlamda kesin etkili demesek bile var olan saçlarda olumlu yönde etki yaptığını söylemek mümkündür. Setipiprant’ın Türkiye’den hemde yurt dışından temin etmek mümkündür. Bu ilacı losyon olarak kullanılması için gerekli malzemeleri temin ederek hazırlayabilirsiniz. İlacın çözünme sırasında deriden hücrelere geçişini kolaylaştırmak ve artırmak için %10 DMSO sıvısı katıldığını kullanıcılar öylemektedir.

  Setipiprant Nereden Temin Edilir

  Setipiprantı yurt dışı sitelerinden temin edebilirsiniz. Aliexpress ya da Alibaba gibi alışveriş sitelerinde kolaylıkla bulunabilir. Gümrükten ise sorunsuz olarak geçebilir.

  Setipiprant Fiyatı

  Setipiprant yurt dışı sitelerinde gram olarak satılmaktadır. Gramı ise ortalama 5 Dolar ile 7 dolar arasında değişmektedir. Ülkemizde son aylarda artan dolar kurundan dolayı tl cinsinden fiyatlarda ciddi yükseliş göstermiştir. Bu durum temin etme durumunu güçleştirmektedir.

1
24
2
Paylaş
1 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bizim ülkede yurt dışından setipiprant yada ru58841 temin etmek çok zor dolar kurundan dolayı fiyatlar alınamayacak kadar yükseliyor. 3 gr seti fiyatı 5000 tlye geliyor.
1 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.