Forumda Arama Yapın

Saç Dökülmesi Forum Forum Medikal Saç Tedavileri Saç Bakımı Ürünleri Saw Palmetto Saç Dökülmesini Önler mi?

 • #7534

  Saw Palmetto Saç Dökülmesini Önler mi?

  Saç palmetto saç dökülmesini önler mi, erkek tipi saç dökülmesini önlemek için saw palmetto işe yarar mı, bir çok bitkisel ürün içinde bulunan saw palmetto (cüce palmiye ağacı meyvesi) gerçekten iddia edildiği kadar etkisi var mıdır? Androgenetik alopesi başta erkekler olmak üzere kadınlarda görülen en sık saç dökülmesi nedenlerinden biridiri. Günümüzde pek çok araştırmalar yapılsada kesin olarak tedavi bulunamamıştır. Başta erkeklik hormonu olan tetosteron ve dokularda etkinliğini artıran dht hormonlarından dolayı kaynaklandığı için tedavi bulmakda zorluklar yaşanmaktadır.

  Hem erkeklerde hem de kadınlarda tepe ve yanların açılmasıyla kendini gösteren saç dökülmesine androgenetik alopesi denir ve yaşlanmaya bağlı olarak ömür boyu devam eder. Buna testosteron hormonu ve onun DHT adlı bir moleküle dönüşmesi neden olur. Bu değişiklik saç köklerinin küçülmesine ve saç dökülmesine neden olur. Erkeklerin kadınlardan daha fazla testosteronu vardır, bu nedenle erkeklerde saç dökülmesi daha yaygındır.

  Erkekler tipik olarak, erkek tipi kellik olarak bilinen ilk başlarda ön taraflarsa M şeklinde gerileme ile yıllar içinde saç incelemeleri oluşur. Bu saç incelemeleri giderek çoğalar ve kişiyi kalıcı kellik seyiyesine kadar götürür. İncelme genellikle kadınlarda kafa derisinin her yerinde meydana gelir ve nadiren tam kellik ile sonuçlanır. Saç dökülmesi çok yaygın olduğu için çoğu insan ilk olarak bitkisel ilaçlara yönelmektedir. Bu bitkisel ilaçların başında Saw palmetto gelmektedir.  Saw palmetto, insanların saç dökülmesini yavaşlatmak veya yeniden saç uzatmak için kullandıkları en popüler yöntemlerden biridir.

  Saw Palmetto Saç Dökülmesini Önlüyor mu?

  Saw Palmetto Saç Dökülmesini Önler mi?

  Saç dökülmesi için birçok tedavi vardır. Son yıllarda en sık olarak saç ekimine eğilim artmıştır. Sebebi ise insanların kimyasal ilaçlara yönelmesine tereddüt etmesi yada uzun yıllar tedavi ile uğraşmanın zorlupu. Topikal ilaçlar ve oral ilaçlar, insanların saç seyrelmesi tedavisinde kullandıkları diğer popüler yöntemlerdir. Saç ekimi gibi cerrahi prosedürler de iyi sonuç verir. Kişiyi kalıcı saçlara kavuşturmak için günümüzde son teknik yöntemler gelişmiştir. Ancak saç ekimi operasyonu oldukça maliyetli ve riskli bir yöntem olarak görülür. Çünkü geriye dönüşü mümkün olmayan bir yoldur.

  Saw palmetto, saç dökülmesini tedavi etmek için kullanılan alternatif bir ilaçtır. Yerli Amerikalılar tarafından yüzlerce yıldır ilaç ve yiyecek olarak kullanılan küçük meyveleri olan bir bitkidir. Bu bitkisel ilacın prostat büyümesini tedavi edebileceğine dair kanıtlar var. Sonradan fark edilen etkileri arasında dökülen saçları tedavi etmek için kullanılmıştır. Saw Palmetto faydaları şunlardır:

  • Saç kaybı tedavisi için
  • Mesane enfeksiyonları
  • Prostat kanseri tedavisi
  • Azalmış cinsel isteği artırmak

  Saw palmetto’nun saç dökülmesini tedavi etmek için işe yarayıp yaramadığına dair araştırmalar sınırlıdır, ancak umut vericidir. Saw palmetto meyvelerinin özü, testosteronu DHT’ye dönüştüren bir enzim olan 5-alfa-redüktazı bloke edebilir. DHT saç dökülmesinden sorumlu moleküldür ve prostatın büyümesinde de katkısı vardır.

  Bir çalışmada Saw palmetto’nun büyümüş prostatı tedavi etme yeteneğinde umut vaat eden sonuçlar ortaya koymuştur. Araştırmacılar, saç dökülmesini de yavaşlatabileceğini veya durdurabileceğini umuyor. Aslında, testere dişli palmetto’nun enzimi bloke eden bileşenleri, saç dökülmesi için reçeteli ilaçlardaki sentetik bileşenlere benzer şekilde çalışır.

  Ancak, saw palmetto’nun saç dökülmesini tedavi etmedeki etkinliği üzerine araştırmalar sınırlıdır. Yine de bir çalışma, topikal saw palmetto ve yüzde 10 trichogen sebze kompleksi ile tedavi edilen erkekler için olumlu sonuçlar gösterdi görülmüştür. 25 katılımcının yaklaşık yarısı, dört aylık tedaviden sonra saç sayısını yüzde 11,9 artırdı.

  Saw palmetto’nun farklı formları

  Saw palmetto, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç farklı biçimde gelir:

  • Bütün kurutulmuş meyveler
  • Tabletler içinde
  • Sıvı özler ay 92 fatty acid gibi
  • Toz kapsüller

  Tabletler ve kapsüller, bulunması en kolay olanlardır ve araştırmacılar tarafından incelenen tek formlardır. Saw palmetto’nun kurutulmuş meyvelerinden yapılan çayın etkili olması olası değildir çünkü aktif bileşikler suda çözünür değildir.

  Herhangi bir yeni takviye almadan önce, güvenli dozaj miktarları hakkında doktorunuza danışmanız önemlidir. Uzmanlar, prostat büyümesinin tedavisi için günde iki kez 160 miligram önermektedir.

  Genetik saç dökülmesini önlemek için saw palmetto hakkında araştırmay yapıyorsanız öncellikle şunu bilmelisiniz. Saw palmetto dökğlmeleri önlemede etkisi çok azdır. Kimyasal ilaçlarla kıyaslandığında etki bakımından çok fayda sağlamaz. Ancak mevcut tedavinizi destek sağlaması bakımından kullanmanız fayda olabilir. Şampuanlar içine katılan saw palmettonun yararı yoktur. Çünkü temizleyici ürünlerin içinde yapısal bozukluğa uğrayabilir, oranı yetersiz ve kafada 3 dakika bekleyen bir sıvının cilt tarafında gerekli miktarda emilmesi olanaksızdır. Kullanma isterseniz toz kapsül formda olanları değilde yağ kapsül olanları tercih edebilirsiniz. İçeriğinde sıkılmış meyve oranı %90 fatty acid ibaresi yazması gerekir.

  Olası Saw Palmetto Yan Etkileri

  Saw palmetto genellikle güvenli kabul edilir, ancak çocuklar veya hamile ve emziren kadınlar için önerilmez. Nadir yan etkiler arasında hafif baş ağrıları ve mide ağrıları bulunur. Saw palmetto yemekle birlikte alarak mide tahrişi önlenebilir.

  Saw palmetto kanınızı inceltebilir ve ameliyat sırasında aşırı kanamaya neden olabilir. Yeni bir tedaviye başlamadan ve ameliyattan önce aldığınız tüm takviyeleri daima doktorunuza bildirin.

  Saw palmetto ve diğer bazı ilaçlar arasında etkileşimler olabilir. Kanı sulandırdığı gösterildiğinden, testere palmetto asla diğer kan sulandırıcılarla aynı anda alınmamalıdır. Özellikle aspirin ve varfarin gibi reçetelerle alınmamalıdır.

  Saw palmetto, saç dökülmesini ve prostat büyümesini tedavi etmek için kullanılan finasterid ilacı ile benzer şekilde çalışır. Doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe bunları birlikte almamalısınız. Saw palmetto, hormonlarla etkileşime girdiği için oral kontraseptiflerin etkinliğini azaltabilir.

  Saç Dökülmesindeki Etkisi Hakkındaki Yorum

  Sınırlı araştırmalara rağmen, saw palmetto, saç dökülmesi de dahil olmak üzere birçok şeyi tedavi etmek için yıllardır kullanılmaktadır. Bazı saç dökülmesini önleyici ilaçlara benzer şekilde çalışır. Tüm takviyelerde olduğu gibi, herhangi bir takviye almadan önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun. Ayrıca, herhangi bir ciddi yan etki fark ederseniz almayı bırakın.

facebook gruplar
1
8
2
Paylaş
1 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Çokta faydası olduğunu düşünmüyorum vitaminlere beraber çok saw palmetto içeren takviye kullandım yeni saç çıkarmayı bırak mevcut saçları bile güçlendirmiyor. Tablet yada sprey formu kullanacak olanlara önerim hiç almayın saw palmetto ürünlerini.
1 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.