Forumda Arama Yapın

Saç Dökülmesi Forum Forum Medikal Saç Tedavileri Saç Büyüme Uyarıcıları Saf Minoxidil Tozu Losyon Yapımı

 • #6536

  Saf Minoxidil Tozu Losyon Yapımı

  Saf minoxidil tozu, genellikle saç dökülmesini tedavi etmek veya saç büyümesini teşvik etmek amacıyla kullanılan bir aktif madde olan minoxidil içeren bir üründür. Bu toz, genellikle losyonlar yada spreylere katılarak çözülür saç derisine uygulanarak kullanılır. Minoxil saç çıkarıcı olarak güçlü bir etken maddedir. Topikal olarak bölgesel şekilde saçların döküldüğü alanlara sürülerek etki etmesi beklenir.

  Minoxidil nasıl etki eder?

  Saf Minoxidil Tozu Losyon Yapımı

  Minoxidil’in tam olarak nasıl çalıştığı tam olarak bilinmemekle birlikte, saç dökülmesini tedavi etmek veya saç büyümesini teşvik etmek için kullanıldığı bilinmektedir. Minoxidil, kan damarlarını genişleterek saç foliküllerine daha fazla kan ve oksijen sağlamaya yardımcı olabilir. Bu, saç foliküllerinin canlanmasına ve saç büyümesinin teşvik edilmesine katkıda bulunabilir. Ayrıca, minoksidilin bir potasyum kanal açıcı olduğu düşünülmektedir, bu da hücre içi kalsiyum düzeyini artırarak saç büyümesini destekleyebilir. Ancak, minoxidilin etkileri bireyden bireye farklılık gösterebilir ve tam olarak nasıl çalıştığı konusunda tam bir anlayış henüz sağlanmamıştır.

  Minoxidil Tozu Kullanarak Losyon Nasıl Yapılır?

  Minoxidil sprey hazırlamak için internetten yada eczaneden minoxidil hammadde tozu satın aldıktan sonra doğru şekilde çözmek gerekir. Diğer malzemeler etil alkol %96, propilen glikol ve distile su temin etmek gerekir. Losyon yapımı şu şekildedir;

  Minoxidil sprey yapımı 100 ml için

  • Minoxidil toz %5 için 5 gr %2 için 2 Gr
  • Etil alkol %96 40 ml
  • Propilen glikol 40 ml
  • Distile su 20 ml

  Minoxil %15 için 15 Gr %10 için 10 Gr katılır

  Minoxil losyon 60 ml yapımı için

  Saf minoxidil %5 için 3 gr %2 için 1.2 gr

  Şişe içine minoxil tozu dökün üzerine çözücü olarak etil alkol ve propilen glikol ekleyin iyice karıştırın. Ocak üzerinde benvari usulü 70 derecede 10 dakika şişeyi ısıtın, süre sonunda soğumaya alın. Şişenin ağzını kapatıp bi kaç defa çalkalayın. Bir gün bekletip sabah akşam düzenli olarak uygulayın.

  Minoxidil saça nasıl uygulanır?

  Minoxidil genellikle şu adımları içeren bir uygulama sürecine sahiptir:

  1. Saçlı Bölgenin Temizlenmesi: Saçlı bölgeyi temizleyerek yağ ve kir gibi engelleyici unsurları giderin.

  2. Saçın Kurulanması: Saçın tamamen kuru olduğundan emin olun. Islak saça minoksidil uygulamak önerilmez.

  3. Ürün Dozajının Belirlenmesi: Eğer sıvı bir minoksidil ürünü kullanıyorsanız, genellikle özel bir aplikatör veya damlalıkla saçlı bölgeye damlatılır. Eğer köpük formunda bir minoksidil ürünü kullanıyorsanız, elinize bir miktar köpük alıp saçlı bölgeye uygularsınız. Kafada en az 4 saat süre beklemesi gerekir. Erken kuruması etkisini azaltır.

  4. Uygulama Bölgesinin Belirlenmesi: Minoxidil, genellikle saç dökülmesinin yoğun olduğu bölgelere uygulanır. Çoğu zaman, saçın seyrek olduğu ön ve üst kısımlara uygulama yapılır.

  5. Düzenli Kullanım: Genellikle minoxidil günde bir veya iki kez düzenli olarak uygulanmalıdır. Ancak, spesifik kullanım talimatları ürüne bağlı olarak değişebilir, bu nedenle ürünün etiketini dikkatlice okumak önemlidir.

  6. Ellerin Yıkanması: Uygulamadan önce ve sonra ellerinizi iyice yıkamak önemlidir. Böylece minoksidil’in diğer bölgelere bulaşmasını önlemiş olursunuz.

  Daha etkili sonuç almak için yapılması gerekenler

  Minoxil kullarak özellikle şakaklarda saç çıkarmak için şu adımları izleyin:

  Sabah azelderm krem saçların açıldığı bölgelere ince bir tabaka halinde mercimek tanesi kadar sürüp yayın. Ardından 5 dakika sonra minoxidil uygulayın. Azelaik asit kıl kökü iltihabı önleyicidir ve güçlü olarak dht hormonu azaltır, iltihabı durumları önler.

  Akşam acnelyse krem saçların açıldığı şakak bölgelerine mercimek tanesi kadar ince bir tabaka halinde sürüp yayılır. Ardından 5 dakika sonra minoxidil uygulayın. Retinoik asit hücre yenileyici etkisiyle saç köklerini yenilenmelerini sağlamaya yardımcı olur.

  Saçlarınızı üç güne ketokonazol içeren bir şampuanla yıkayın. Ketokonazol genetik saç dökülmesini önlemede faydası vardır.

  Haftada bir defa ketoral krem şakak ve vertex bölgesine sürün.

  Saçların büyümesini desteklemek için biotin 5000 mcg vitamini kullanmanız yararınıza olur. Günde 1 tane sabah kahvaltıda sonra alabilirsiniz.

  Diğer dht azaltıcı finasterid yada saç çıkarıcı estradiol losyonlarla beraber dönüşümlü olarak kullanılabilir.

1
12
2
Paylaş
1 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Hocam merhaba acenelyse krem şakaklarda tahriş yaptı bir hafta oldu başlayalı geceleri her iki tarafa mercimek tanesi kadar sürüp yayıyorum 5 dakika sonra üzerine minoxil sürüyorum. Kabuklanma oluyor tahriş ve yanma yaptı. Kullanmaya devam edeyim mi?
1 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.