Forumda Arama Yapın

Saç Dökülmesi Forum Forum Medikal Saç Tedavileri Saç Bakımı Ürünleri Konazol şampuan egzama için kullanılır mı?

 • #4224

  Konazol şampuan egzama için kullanılır mı?

  Selamlar arkadaşlar konazol şampuan kullananlar için bir kaç sorularım olacaktı. Her forumda ketokonazol için genetik saç dökülmesinde kullanılmasını öneren bir çok yorumlar var. Yabancı kaynaklarda ketokonazol maddesi dht hormonu azaltıcı etkisi olduğunu yazmışlar. Konazol şampuan normalde saç derisinde oluşan seboreik dermatit, yoğun kaşıntı, egzama, iri kepek, mantar hastalığı ve aşırı yağlanma önleyici olarak kullanılıyor. Ketokonazol aynı zamanda dehidrotestosteron ve testosteron hormonu azaltıcı etkileri olduğundan şampuan olarak kullanılması tavsiye ediliyor.

  Konazol şampuan androgenetik alopesi için şu etkileri vardır.

  Ketokonazol, saç dökülmesine neden olan dihidrotestosteron (DHT) hormonunun üretimini azaltan bir 5-alfa redüktaz inhibitörüdür. DHT, testosteronun ciltteki enzimler tarafından dönüştürülen bir türevidir ve saç foliküllerinin küçülmesine ve zayıflamasına yol açar. Ketokonazol, bu enzimleri baskılayarak DHT seviyelerini düşürür ve saç dökülmesini önlemeye veya yavaşlatmaya yardımcı olur.

  Soruma gelecek olursam günlük olarak egzama için konazol şampuan kullanmak doğru olur mu? Ben saçlarımı yıkarken 5 dakika saç derisine masaj yaparak yıkıyorum. Dökülmeleri azda olsa egzama belirtilerini önlediğini düşünüyorum. Bunun birde kremi var sizce hangisini kullanmak daha mantıklı olur? Şampuan yerine ketoral kremi hergün kullansak daha faydalı olur mu sizce?

2
95
3
Paylaş
2 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Konazol şampuanı 3 güne saçlarda 3-5 dakika arası bekleterek yıkama yapabilirsin. Yada ketoral kremi saç derisine ince bir tabaka halinde sürüp yayarak masaj yaparak yedir. Günde 1 defa geceleri uygulaman yeterli olur.
  • Konazol şampuan, genellikle mantar, saç derisinde oluşan kepek, seboreik dermatit ve pityriasis versicolor gibi mantar kaynaklı cilt rahatsızlıklarının tedavisinde etkilidir. Egzama, genellikle alerjik reaksiyonlar veya cilt tahrişleri nedeniyle oluşur ve mantar enfeksiyonlarından farklıdır. Bu nedenle, Konazol şampuan egzama tedavisinde genellikle önerilmez. Egzama tedavisi için kortikosteroidler, nemlendiriciler veya başka anti-inflamatuar ilaçlar daha uygun olabilir.
2 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.