Forumda Arama Yapın

Saç Dökülmesi Forum Forum Medikal Saç Tedavileri Genel Saç Soruları Avodart kullanırken düzenli test yaptırmaya gerek var mı?

 • #2201

  Avodart kullanırken düzenli test yaptırmaya gerek var mı?

  Merhaba arkadaşlar yaklaşık sekiz aydır 3 güne 1 avodart kullanıyorum. Bu süre içinde saçlarımda çok önemli bir gelişme görmedim hafif derecede vertex bölgemde kararma saç dökülmesinde azalma oluştu. Anlamadığım nokta ise bu ilaç genetik saç dökülmesinde en sık kullanılan ilaçlardan birisi. Sekiz aylık kullanım sonucunda mevcut saçlarımda baya güçlenme olduğunu gördüm. İlacı 2 sene sürekli kullanmayı düşünüyorum. Ancak kafamı vücuda olumsuz etkiler vermesi sürekli kurcalıyor.

  Dutasterid ağır bir ilaç ve doktor kontrolünde kullanılması gerekir diyorlar. Bu ilacı kullanırken belirli periyotlarda doktora test yaptırmak gerekli midir?

3
82
4
Paylaş
3 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bende merak ediyorum bu ilaç çok etkili deniliyor saç çıkartıyormuş ancak kalıcı yan etkisi riski var deniliyor kullanıp bilgi verebilir misiniz?
  • Tabiki test yaptırmaya gerek var özellikle karaciğer değerlerine baktırmak önemlidir. Bu tür ilaçlar vücuda gerekli olan dht hormonunu tamamen azaltıyor. Bağışıklığı bile düşürüyor hastalıklara yakalanma riskini artırıyor.
  • dht, testosteron,. prolaktin ve estradiol hormonu değerlerine bakmak lazım ayrıca forumda dht hormon testi diye bir konu vardı oraya bakmanızı tavsiye ederim.
3 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.