Forumda Arama Yapın

Saç Dökülmesi Forum Forum Medikal Saç Tedavileri Antiandrojen Kullanımı Proscar Bıraktıktan Sonra Saçlar Dökülür mü?

 • #6377

  Proscar Bıraktıktan Sonra Saçlar Dökülür mü?

  Proscar bıraktıktan sonra saçlar dökülmeye devam eder mi, finasterid erkeklerde benign prostat hiperplazisi (BPH) tedavisi için kullanılan bir ilaçtır. Aynı zamanda aktif bileşeni olan finasterid, erkek tipi kellik (androgenetik alopesi) tedavisinde de saç dökülmesini önlemek amacıyla da kullanılabilir.

  Proscar’ın (finasterid) saç dökülmesi tedavisinde nasıl etki ettiği konusunda, ilacın etki mekanizması önemlidir. Finasterid, 5-alfa redüktaz adı verilen bir enzimi inhibe ederek çalışır. Bu enzim, testosteronun dihidrotestosterona (DHT) dönüşümünden sorumludur. DHT, saç dökülmesine katkıda bulunan bir hormondur.

  Proscar’ın finasterid içeriği, DHT seviyelerini azaltarak saç dökülmesini yavaşlatmayı ve bazı durumlarda saç büyümesini teşvik etmeyi amaçlar. Ancak, her bireyin yanıtı farklı olabilir ve ilacın etkileri zamanla ortaya çıkabilir.

  Unutulmaması gereken önemli bir nokta, Proscar’ın kullanımının potansiyel yan etkileri olabileceğidir. Bu ilacı saç için kullanan kişilerin aklına takılan sorulardan biriside kalıcı yan etki yapma riski var mıdır? Finasterid yan etkileri geçici bir ilaçtır saç dökülmesini önlemek amacıyla günde 1 mg kullanımı gerekir. Kalıcı yan etkisi yapma ihtimali beklenmez ancak düzelmesi aylar sürebilir.

  Proscar saç için nasıl kullanılır?

  Proscar Bıraktıktan Sonra Saçlar Dökülür mü?

  Finasterid, saç dökülmesi tedavisinde genellikle ağız yoluyla alınan tablet formunda bulunur. İlaç, 1 mg’lık tabletler veya bazen 5 mg’lık tabletler şeklinde olabilir. Tipik olarak, günlük doz 1 mg’dır.

  Genellikle, doktorunuzun yönlendirmelerine uygun olarak belirlenen düzenli bir dozu ağız yoluyla bir bardak su ile almalısınız. Saç dökülmesi tedavisinde finasterid kullanmadan önce, doz ve kullanım talimatları konusunda doktorunuzla konuşmalısınız.

  Finasterid’in saç dökülmesini tedavi etmedeki etkileri en az 6 aylık kullanımdan sonra ortaya çıkabilir, bu nedenle düzenli kullanım önemlidir.

  Proscar kaç ay kullanılmalı?

  Finasterit saç dökülmesini durdurması, zayıflamış saçları güçlendirmesi ve minyatür saçlarda kalınlaşma etkisi için en az 6 aydan uzun süre tam etkisi için 1 sene boyunca kullanılması gerekir. Genellikle uzun süreli kullanımları 5 sene gibi kullanıp bıraktıktan sonra olumlu etkileri devam ettiğini yorumlarda yazanlar görülmüştür.

  Proscar bıraktıktan sonra saçlar dökülür mü?

  Finasterid içeren ilaçlar, saç dökülmesini tedavi etmek amacıyla kullanıldığında saçların kaybını yavaşlatma veya durdurma potansiyeline sahiptir. Ancak, bu tür ilaçları bıraktıktan sonra, saç dökülmesi genellikle devam eder.

  Finasterid, etkilerini sürdürebilmek için düzenli kullanılması gereken bir ilaçtır. İlacın bırakılmasıyla birlikte, DHT (dihidrotestosteron) seviyeleri artabilir ve saç dökülmesi tekrar başlayabilir. Bireyden bireye değişebilecek şekillerde, saçlar bırakılan ilacın etkisiyle kaybedilebilir.

  Erkek tipi saç dökülmesi genellikle ömür boyu devam eder. Bazı kişilerde hızlı bazılarında ise yavaş seyreder. Her ilaçta yada losyonda durum aynıdır. İlaç kullanımı bıraktıktan sonra çıkan saçlar yada var olan saçlar dökülmeye devam eder.

2
12
3
Paylaş
2 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Finasterid kullanımına yönelik çelişkili bir soru sormak isterim bu ilacı bıraktığımız da birden tüm saçlar dökülüyor ve olması gereken halimize mi donüyor saçlar?

   Yoksa sadece dokülme ilacı ilk kullandığımız günkü gibi mi saçlar eski haline geliyor.

  • Mustafa yazdı:
   Finasterid kullanımına yönelik çelişkili bir soru sormak isterim bu ilacı bıraktığımız da birden tüm saçlar dökülüyor ve olması gereken halimize mi donüyor saçlar? Yoksa sadece dokülme ilacı ilk kullandığımız günkü gibi mi saçlar eski haline geliyor.

   İlacı bıraktıktan 1 ay sonra saçlar hızlı bir şekilde dökülme sürecine girer. Dökülme nasıl ilerler sizdeki dökülme şiddetine bağlı olarak değişir. Tahminen ilk başladığınız gün saç durumunuzdan biraz daha gerileme olması muhtemeldir.

2 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.