Forumda Arama Yapın

Saç Dökülmesi Forum Forum Medikal Saç Tedavileri Saç Bakımı Ürünleri Nizoral Şampuan Kullananlar Yorumları

 • #6951

  Nizoral Şampuan Kullananlar Yorumları

  Nizoral şampuan ne için kullanılır, saçlarında aşırı yağlanma, seboreik dermatit, sedef hastalığı, yoğun kepek oluşumu, kaşıntıyı önlemek ve saç derisinde yaşayan mantar bakterisinin yok edilmesini sağlamak amacıyla üretilmiş bir Anti-Dandruff etkisi olan bir şampuandır. Nizoral şampuanın etken maddesi Ketakonazol olan bu şampuan deride mantarların sebep olduğu kabuklanmayı önler, mantarların saçlı deri üzerinde büyümelerini ve çoğalmalarını engelleyerek rahatsızlığı ortadan giderir. İçeriğinde %2 oranında ketakonazol bulunur ve ilaçlı şampuan grubuna aittir. Kullanım alanları içerisinde erkek tipi saç dökülmesini önlemek için yardımcı ürün olarak kullanımı yaygındır.

  Ketakonazol anti androjenik etkiler göstererek saçlarda kalite kaybına yol açan DHT hormonunun aktivitesini saçlı deride azaltılmasına yardımcı olur. Ketokonazol içeren şampuanlar, hem erkeklerde hem de kadınlarda androgenetik alopesi (genetik tipte saç dökülmesi) için saç dökülmesi tedavisi olarak da kullanılır.

  Nizoral reçetesi altında da satılan ketokonazol, testosteronun daha aktif bir formu olan dokularda etki gösteren DHT (dihidrotestosteron) adı verilen bir maddeye dönüştürüldüğünde saç köklerini yok ederek saç dökülmesine neden olan testosteron üretimini azaltmaya çalışır. DHT azalması daha düşük testosteron seviyeleri ile saç kökleri için olumlu yönde büyüme sağlar ve saçlarınız daha sağlıklı ve dolgun bir görünüme kavuşur. Mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için şampuan, krem ??ve hap formunda olarak bulunur, ancak saç dökülmesi için yaygın olarak şampuan kullanılır. Yüzde 2 ketokonazol içeren Nizoral şampuan, bir doktor tarafından androgenetik alopesi için saç dökülmesi tedavisi olarak, genellikle diğer saç dökülmesi tedavileriyle birlikte reçete edilebilir.

  Androgenetik alopesi için diğer saç dökülmesi tedavileri arasında erkekler için finasterid (Propecia), dutasteride (Avodart) kadınlar için oral kontraseptifler veya hormon replasman tedavisi, topikal minoksidil ( Rogaine ), spironolakton (Aldactone), simetidin (Tagamet) ve daha fazlası bulunur.

  Nizoral Şampuan Nasıl Kullanılır?

  Nizoral Şampuan Kullananlar Yorumları

  Saçlarınızı çok sıcak su ile yıkamaktan kaçının. Ilık su ile saçlarınızı iyice ıslatın avucunuza yeteri miktarda şampuanı dökün. İlk yıkamada şampuan fazla köpürmez bunun nedeni saçtaki yağ, ölü deri artıkları ve kir tabakalarıdır. İkinci yıkmada şampuanı saçlarınızda 5 dakika süre ile saç derisine parmak uçlarıyla hafif oval masaj hareketleri yaparak yıkama yapın. Şampuanı 3 günde ya da haftada 2 kez kullanılmalıdır. Ketakonazol içeren şampuanlar günlük kullanıma uygun değildir. Sadece eczanelerde bu şampuanı satın alabilirsiniz.

  ## Nizoral Şampuan Kullanım Alanları

  Nizoral şampuan, saç ve saç derisinde meydana gelen çeşitli dermatolojik sorunların tedavisinde kullanılan bir üründür. Ana etken maddesi ketokonazol olan Nizoral, mantar karşıtı (antifungal) özellikleri ile bilinir. Bu şampuanın kullanım alanları ve yararları aşağıda detaylandırılmıştır.

  Başlıca Kullanım Alanları

  1. Kepek Tedavisi: Nizoral, kepek sorununu tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır. Kepek, saç derisinde pullanma ve kaşıntı ile karakterize edilir. Ketokonazol, kepeğe neden olan mantarları öldürerek ve saç derisini temizleyerek kepek sorununu çözer.

  2. Seboreik Dermatit: Seboreik dermatit, yağlı ve pullu cilt bölgelerinde inflamasyon ve kızarıklık ile kendini gösteren bir cilt rahatsızlığıdır. Nizoral, bu durumun kontrol altına alınmasına yardımcı olur ve semptomların azalmasını sağlar.

  3. Pityriasis Versicolor: Bu cilt enfeksiyonu, mantarların cilt üzerinde beyaz veya kahverengi lekeler oluşturmasıyla kendini gösterir. Nizoral şampuan, bu mantar enfeksiyonunu tedavi eder ve cilt renginin düzelmesine yardımcı olur.

  4. Saç Dökülmesi: Bazı durumlarda, saç dökülmesinin nedeni saç derisindeki mantar enfeksiyonları olabilir. Nizoral, bu enfeksiyonları tedavi ederek saç dökülmesini azaltabilir. Özellikle androjenetik alopesi tedavisinde destekleyici bir ürün olarak kullanılabilir.

  Kullanım Talimatları

  1. Şampuanlama: Nizoral şampuanı, saçınızı ıslattıktan sonra saç derisine ve saça iyice uygulayın. Nazikçe masaj yaparak köpürtün.

  2. Bekleme Süresi: Ürünün etkili olabilmesi için saç derisinde 3-5 dakika bekletin.

  3. Durulama: Saçınızı iyice durulayarak tüm şampuanı temizleyin.

  4. Kullanım Sıklığı: Kepek ve seboreik dermatit tedavisi için genellikle haftada iki kez kullanılması önerilir. Tedavi tamamlandıktan sonra, tekrarlamayı önlemek için haftada bir kez kullanabilirsiniz.

  Nizoral Şampuanın Yan Etkileri

  Nizoral’ın en büyük yararı, kullananlarda sadece küçük yan etkilere neden olmasıdır. Ancak bazı insanlar ketokonazola alerjisi olabilir ve kurdeşen, kızarıklık veya nefes almada zorluk yaşayabilir. Genelde saç derisinde tahriş, aşırı kuruma, saç renginde açılmalar gibi belirtiler görülebilir.

  blockquote>Nizoral şampuanı saç derisi rahatlıklarını tedavi etmek için kullananlar deneyimlerini saçlarında gördüğü olumlu yada olumsuz etkilerini konu altından yorumlarını paylaşım yapabilirler.

1
13
2
Paylaş
1 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Saçlarım çok yağlanıyor ve kepek oluyor 2 ay nizoral şampuan kullandım yağlanmayı ve kepeği önledi şuan saçımda sorun yok ama kullanmayı bırakırsam tekrar yağlanma oluşur mu? Günlük kullanabileceğim bir şampuan önerinizi alabilir miyim?
1 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.