Forumda Arama Yapın

Saç Dökülmesi Forum Forum Medikal Saç Tedavileri Saç Büyüme Uyarıcıları Minoxidil ilk başta saç döker mi?

 • #6308

  Minoxidil ilk başta saç döker mi?

  Minoxidil erkek tipi kellik tedavisinde saç dökülmesini önlemek ve dökülen saçların tekrar çıkması yardımcı olmak için üretilmiş bir maddedir. İlk üretimi tansiyon ilacı olarak yapılmış ancak kullanan kişilerde kıllanma gibi yan etkiler yapınca saç dökülmesi için denemelere başlanmış ve başarılı sonuçlar alınca üretime geçilmiştir. Kulvar damarlarda vazadilator yani genişletici etkisi vardır. Piyasada İki farklı türde üretilir, biri minoxidil solüsyonu diğeri köpük versiyonu olarak kullanılır. Erkeklerde saç derisinin ön kısmındaki dökülen saçları yada saç çizgisinde gerileme oluşmasını önlemek için etkili olan bir üründür. Kadınlar için yüzde 2’lik minoksidil solüsyonu üretilir. Kadınların cilt yapıları daha geçirgen olduğundan %2 minoxidil olarak kullanılır bu oran saçları seyrelmiş kadınlarda saç büyümesine yardımcı olmak için kullanılır. Minoxidil %5 60 ml 3 Gr %2 minoxil içinde 1.2 Gr minoxidil etken maddesi katılır. Genelde içine çözücü olarak etil alkol, propilen glikol ve distile su katılarak hazırlanır.

  Minoxidil, vazodilatörler olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Minoksidilin saç büyümesine nasıl neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Bu ilaç ani/düz saç dökülmesinde, açıklanamayan saç dökülmesinde (örneğin ailede saç dökülmesi öyküsü yoksa) veya doğum sonrası saç dökülmesinde kullanılmaz. 18 yaşında veya daha küçükseniz bu ürünü kullanılması uygun görülmez.

  Minoxidil Deri Spreyi Nasıl Kullanılır?

  Minoxidil Deri Spreyi Nasıl Kullanılır?

  Bu ürünü kullanmadan önce ürün prospektüsündeki tüm talimatları okuyun ve düzenli olarak uygulayın. Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

  İlacı uygulamadan önce kafa derisi bölgesini yıkayıp ve kurulayın. Saç derisi gözeneklerinin temiz ve açık olması emilim olması için önemlidir. Bu ürünü nemli saç derisinede uygulayabilirsiniz. Çözeltiyi kullanmak için aplikatörü 1 mililitre ilaçla (1 mililitre çizgisine kadar) doldurun veya 20 damla kullanın. Saçlarınızı ayırın her dökülen bölgeye uygulayın, solüsyonu kafa derisinin etkilenen bölgesine eşit olarak uygulayın. Daha sonra solüsyonu deriye nazikçe ovalayarak dağıtın. Diğer şekillendirici ürünleri (jel, köpük gibi) kullanmadan veya yatmadan önce solüsyonun tamamen kurumasını bekleyin. Solüsyon kafada 4 saat beklemesi gerekir.

  Köpüğü kullanmak için ellerinizi soğuk suyla yıkayın ve iyice kurulayın. Yaklaşık 1/2 kap köpüğü kafa derisine uygulayın ve nazikçe ovalayın. Şekillendirmeden veya yatmadan önce köpüğün tamamen kurumasını bekleyin.

  Saç derisinde tahriş, kaşıntı, seboreik dermatit, kabuklanma gibi sorunlar varsa minoxidil bu sorunları daha da çoğaltabilir. Diğer olarak saçınızı boyattığınız veya kimyasal işlem yaptırdığınız (örneğin perma) aynı günlerde minoksidil kullanmaktan kaçınmanız gerekebilir.

  Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe vücudun diğer kısımlarında kullanmayınız. Kırmızı, ağrılı, tahriş olmuş, kazınmış, kesilmiş veya enfekte olmuş cilt üzerinde kullanmayın. Uygulamadan sonra ellerinizi iyice yıkayınız. İlaçları gözünüze temas etmesinden kaçının. Yanlışlıkla gözlerinize ilaç temas ederse kanlanma meydana gelir, bu durumda gözlerinizi bol soğuk suyla yıkayın.

  Bu ilacı daha sık gereğinden fazla kullanmayın, belirtilenden daha fazlasını veya tahriş olmuş veya güneşten yanmış saç derisine uygulamayın. Losyonu çok fazla miktarda sürmek yarar değil zarar verebilir. Saç döngüsünü bozarak dengesiliğe yol açabilir yada hızlı etki edip ileriki aylarda etkisini azaltabilir. Fazla miktarda kullanmak ilacın vücudunuza emilmesine ve ciddi yan etkilere neden olabilir. Bu ürün alkol içerebilir ve kafa derisini tahriş edebilir ve kurutabilir. Bu ürünü güvenli bir şekilde nasıl kullanacağınızı doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

  Saçların yeniden çıkması zaman alır. Çoğu kişinin faydasını görebilmesi için bu ilacı 4 ay boyunca düzenli olarak kullanması gerekir. İlk başladıktan sonra 5 ay içinde saç dökülmesinde artış oluşabilir. Saçlarda seyrelmeler yapar bu durumda panik yapmamak gerekir. Eski kalitesiz saç üreten kökler kan akışının artmasıyla birlikte eski saçı atıp yerine daha kaliteli, sağlıklı saç uzamasını sağlar. Bu ilaç, saç büyümesini sürdürmek için sürekli olarak kullanılmalıdır. Tam etkisini gösterebilmesi için 1 yıl düzenli kullanımı gereklidir. Daha sonraki aylarda günde 1 kez kullanıma devam edilmelidir. Etkisinde 1 yıldan sonra azalmalar oluşabilir. DHT inhibitör etkisi olmamasından dolayı genetik dökülmeler belli bir süreden sonra tekrar başlayabilir. Bu ilacı 4 ila 6 ay kullandıktan sonra durumunuz düzelmezse doktorunuza bildirin.

  Minoxidil %5 Sprey Saç Döker mi?

  Minoxidil, genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Minoxidil’in %5 konsantrasyonunda saç dökülmesini önlemek ve saç büyümesini teşvik etmek için kullanılan bir sprey formu bulunmaktadır.

  Minoxidil, saç foliküllerini uyararak saç büyümesini teşvik etmek ve mevcut saçların kalitesini artırmak için kullanılır. Ancak, her bireyin tepkisi farklı olabilir ve tedavi sonuçları kişiden kişiye değişebilir.

  Minoxidil kullanmaya başladıktan sonra, bazı insanlar tedaviye yanıt olarak saçlarının daha kalın ve gür çıktığını gözlemleyebilirken, bazıları için sonuçlar daha belirgin olmayabilir. Ayrıca, minoxidil tedavisinin kesilmesi durumunda, tedaviyle elde edilen sonuçların sürdürülmesi zor olabilir ve saç dökülmesi tekrar başlayabilir.

  Saç dökülmesiyle ilgili endişeleriniz varsa veya minoxidil kullanmayı düşünüyorsanız, bir dermatologla görüşmek en iyisi olacaktır. Dermatolog, saç dökülmesinin nedenini değerlendirebilir ve size en uygun tedavi seçeneklerini önerebilir.

  Minoxil %5 deri spreyi kullananlar deneyimlerini gördüğü olumlu yada olumsuz etkilerini yorumlarını konu altından paylaşabilirler.

1
13
2
Paylaş
1 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Minox ilk 3 ayda zayıflamış bütün saçları döküyor sonradan dökülenlerin hepsi geri çıkıyor maksimum sonuçları 12 ay sonunda görülüyor. Ancak etkisi gittikçe azalıyor saçlar tekrar dökülme sürecine giriyor. Bunun olmasının nedeni henüz belli değil. Kimisi diyor minox dht azaltıcı etkisi yok, kimisi saçlar alıştığı için oluyor. Sürekli bir etkisi ne yazıkki yok. Olsaydı saç sorunu tarihe karışabilirdi.
1 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.