Forumda Arama Yapın

Saç Dökülmesi Forum Forum Medikal Saç Tedavileri Saç Bakımı Ürünleri Ketoral Şampuan Kullananlar Yorumları

 • #6897

  Ketoral Şampuan Kullananlar Yorumları

  Saç dökülmesini önlemek için ketoral şampuan kullananlar genetik dökülmeyi önlediğini söylüyorlar, bu şampuan saça faydaları saç derisini etkileyen mantar enfeksiyonlarını, yoğun kepek oluşumunu, kaşıntı, kabuklanma seboreik dermatit, sedef, egzama ve androjenlerden kaynaklı saç dökülmelerini tedavi etmek için üretilmiş içerisinde %2 oranında ketokonazol bulunan ilaçlı bir şampuandır. Saçlarda bir türlü geçmek bilmeyen mantar hastalığı, inatçı kepek, sedef hastalığı gibi bir çok saçlı deri rahatsızlıklarını yok etmek için ketoral şampuanı kullanabilirsiniz. Ketokonazol maddesi mantar hücresi duvarının yapısını ve bütünlüğünü bozarak, mantar hücresinin ölümüne yol açarak yok eder. Bu şampuan içinde ketokonazol maddesi bulunur, eczanelerde ketokonazol içeren şampuanlar hem reçetesiz hem de doktorunuzdan reçeteyle alınabilir.

  Saçlarda Yoğun Kepek İçin Ketoral Şampuan Kullanır

  Ketoral Şampuan Kullananlar Yorumları

  Ketokonazol şampuanı genellikle bir kepek tedavisi olarak bilinir ve Nizoral gibi şampuan gibi eczaneden satın alınabilir. Kuru kafa derisi biraz kepeklenmeye neden olurken, yoğun kepek aslında seboreik dermatit olabilir. Bu mantar bilimsel adı Malassezia’nın aşırı büyümesi ile ilişkilidir, cildinizde doğal olarak bulunan bir maya mantarıdır. Ketokonazol, bu mantarı ve iltihabı azaltarak kepek tedavisine yardımcı olabilir.

  Egzama ve Sedef Hastalığı İçin Ketoral Şampuan Kullanımı

  Ketoral şampuan, ciltte pullanma, cilt plakları ve kızarıklığa neden olan başka bir inflamatuar cilt hastalığı olan sedef hastalığı için yaygın bir tedavisidir. Maya benzeri mantarlar genellikle bu cilt plaklarını enfekte eder. Sedef hastalığı alevlenmeleri için reçeteli ketokonazol kullanılması gerekebilir.

  Saçlı Deride Mantar Varlığı

  Ketokonazol şampuanı ayrıca tinea capitis ve tinea versicolor’u tedavi edebilir. Tinea capitis , kafa derisini etkileyen yüzeysel, saçkıran benzeri bir mantar enfeksiyonudur. Tinea versicolor, cildinizde doğal olarak yaşayan bir tür mayanın aşırı büyümesinin neden olduğu bir cilt enfeksiyonudur.

  Androjenik Alopesi Saç Dökülmesini Önlemek İçin

  Ketoral şampuan, kafa derisi enfeksiyonları veya seboreik dermatit gibi durumları tedavi etmek için antifungal özellikleri nedeniyle en sık kullanılırken, saç büyümesini artırmaya veya saç dökülmesini azaltmaya da yardımcı olabileceğini gösteren anekdotsal kanıtlar vardır. Küçük bir pilot çalışma, örneğin, alopesi olan 15 kişiden oluşan bir araştırma, ketokonazolün saçların yeniden büyümesini iyileştirebileceğini tespit etmiştir.

  Ketokonazol Şampuan Nasıl Kullanılır

  Doktorunuzun önerdiği veya ürün etiketinde belirtildiği şekilde ketokonazol şampuan kullanmalısınız.

  • Saç derisini tedavi ediyorsanız, şampuanı ıslak saça uygulayın. İyice köpürtün, durulamadan önce kafa derisine girmesi için zaman verin. Daha sonra saçınızın uçlarını şekillendirebilir, durulayabilir ve normalde yaptığınız gibi kurutabilirsiniz.
  • Ketokonazol şampuanı kafa derisi dışında bir bölgede kullanıyorsanız, etkilenen bölgeye uygulayın ve beş dakika bekletin. Su ile iyice yıkayın ve ardından cildinizi kurulayın.
  • Şampuanı ne sıklıkta ve ne kadar süre kullandığınız bir dizi farklı faktöre bağlı olacaktır.  Bu faktörlere bağlı olarak doktorunuz sizden gün aşırı veya seyrek olarak haftada bir kez kullanmanızı isteyebilir.
  • Saçlarınızı ılık su ile iyice ıslatın. Avucunuza bir miktar şampuan dökün saçlarınızı 2 dakika yıkayın. İkinci yıkamada saçlarınızı 5 dakika süre ile saç derisine parmak uçlarınız ile dairesel masaj hareketleri yaparak yıkayın. Tedavi süresi yaklaşık 4 haftadır. Androhgenetik saç dökülmesini önlemek için kullanacaksanız 3 güne 1 kez ketoral şampuan kullanabilirsiniz.

  Ketoral Şampuan Yan Etkileri

  Ketokonazol, kullanmadan önce bilmeniz gereken olumsuz yan etkilere sahip olabilir. En yaygın yan etkilerden biri, kullanıldığı yerde sivilce benzeri şişlikler şeklinde oluşabilen cilt tahrişidir. Bazı kişilerde ayrıca saçın veya saç derisinin yağlılığına veya kuruluğuna, anormal saç dokusuna veya renk açılmasına neden olabilir. Ayrıca permalı saçların kıvrılmalarını kaybetmesine neden olabilir.

  Ketoral Şampuan Hakkında Sık Sorulan Sorular

  Bu şampuan kullanımı hakkında kullanıcıların sıklıkla aklıma takılan soruların cevabını bulabilirsiniz.

  Ketoral Şampuanı Hamile veya Emziren Bayanlar Kullanabilir mi?

  Ketokonazolün hamile veya emziren kadınlar üzerindeki etkileri üzerine kesin bir araştırma yapılmaıştır. Eğer hamileyseniz ya da bebek emziriyorsanız mantar önleyici bir tedavi kullanma konusunda endişeleriniz varsa, bu mantar önleyici şampuanı kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

  Ketokonazolün güvenliği de çocuklarda iyi çalışılmamıştır. Çocuk doktorları tarafından talimat verilmedikçe, 12 yaşın altındaki hiç kimsede kullanmamanız en iyisidir.

  Ketoral şampuan kortizonlu mu?

  Hatır bu şampuan kortizon içermez.

  Genital bölgede kullanılabilir mi, herhangi bir sorun oluşturur mu?

  Genital bölge için kullanılamaz. Kullanılacaksa bu bölge için ketoral krem tercih edilmelidir.

  Ketoral Şampuan Yüze Sürülür mü?

  Yüz ve saç bölgesinde kullanılabilir. Yalnız gözlerinize vurmayın sorun oluşturabilir.

  Ketoral Şampuan Bebeklerde kullanılabilir mi?

  Kesinlikle kullanmayın diyoruz, çünkü çok fazla yan etki gösterebilir.

  Bu şampuan sivilce geçirir mi?

  Sivilce sorunu içinde gayet etkilidir ve kısa sürede sivilceleri geçirmektedir.

  Alternatif Kullanabileceğiniz Diğer Şampuanlar

  Ketokonazol şampuanı tam olarak doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın, gereğinde daha sık veya daha fazla kullanmayın. Günlük kullanıma ugun değildir. Doktorunuz size özel durumunuz için aksini bildirmedikçe, şampuanı kullanmaya başladıktan sonraki iki ila dört hafta içinde sonuçları görmeye başlamalısınız. Bir ay sonra herhangi bir iyileşme görmezseniz, tedavi değişikliğine gerek olup olmadığını sormak için doktorunuzu arayın.

  Ketokonazol şampuan cilt durumunuz için işe yaramazsa, diğer alternatifleri deneyebilirsiniz. Bu, genel durumunuzu veya daha yaygın enfeksiyonları tedavi etmenize yardımcı olacak oral antifungaller gibi diğer ilaçları içerebilir.

  Deneyebileceğiniz başka ilaçlı şampuanlar da var. Bunlar şunları içerir:

  • Salisilik asit içeren şampuanlar
  • Kömür katranı içeren şampuanlar
  • Çay ağacı yağı (seçtiğiniz şampuana eklenebilir)
  • Pirition çinko içeren şampuanlar

  Yağlı, kepekli, kuru ve kaşıntılı saçlar için ketoral şampuan yada muadillerini kullananlar ürün hakkındaki olumlu yada olumsuz düşüncelerini kullanıcı yorumlarını konudan paylaşım yapabilirler.

1
91
2
Paylaş
1 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Sürekli saç güçlendirici losyonlar kullanmaktan saç derisinde seboreik dermatit gibi sorunlar ortaya çıktı. Birkan uzun şampuanı kullanmıştım 2 kullanımda da kötü o şampuanı geçtim. İkisi de aynı işlemi görüyor. Haftada iki defa saçlarımda 5 dakika bekleterek yıkıyordum. Kısa sürede birçok saç sorunumu iyileştirdi. 3 hafta boyunca yaklaşık 4 yıkamada saçlarımı masaj yaparak yapıyordum hem dökülmeyi azaltıyordu hem de kaşıntıyı kepeği yok etti. Tek sorunu saçlarda biraz renk açılması yapıyor yani inceltiyor saçları.
1 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.