Forumda Arama Yapın

Saç Dökülmesi Forum Forum Medikal Saç Tedavileri Antiandrojen Kullanımı Finasterid Losyon Kullananlar Yorumları

 • #6541

  Finasterid Losyon Kullananlar Yorumları

  Topikal finasterid losyon yapımı saç dökülmesi tedavisinde bölgesel finasterid’in etkisi ve losyonun hazırlanması rehberi. Finasterid proscar ve propecia ilacının etken maddesidir. Proscar iyi huylu prostat hastalığı tedavisi, propecia ise androgenetik alopesi tipi saç dökülmesini önlemek amacıyla kullanılan bir ilaçtır. Finasterid uzun yıllar kullanılırsa saç kökü hücrelerini koruma sağlar dökülmüş yada minyatürleşmiş saçlarda kalite artışı yaparak sağlıklı saç oluşumunu hızlandırır. Losyon kullanımı öncelikle yan etkileri olmadan androgenetik alopesi uzun süreli tedavisinde saç dökülmesinin önlenmesi ve saç güçlendirmek için kullanılır.

  Finasterid ilacı FDA, Amerika Birleşik Devletleri’nde topikal bir versiyonu onaylamamış olsa da, topikal bir finasterid kullanımının androjenik alopesi veya erkek tipi kellik ile mücadele eden birçok insan için etkili olabileceğini gösteren artan sayıda araştırma var.

  Son yıllarda bir çok kullanıcı tarafından topikal olarak finasterid losyon kullanımına yönelik artışı vardır. Oral kullanımda ilacın yan etkileri nedeniyle potansiyel kullanım azaltma göstermiştir.

  Topikal bir formülasyon evde yapabileceğiniz kolay bir formüldür. Bir kaç gerekli malzemeyle kolaylıkla bu losyonu yapabilirsiniz. Ancak topikal ilaç kullanımı istediğiniz gibi bir etki yapmayabilir.

  Aşağıda, topikal finasterid solüsyonunu neden beklenildiği gibi bir etki yapmadığını erkek tipi saç dökülmesi için bu ilacın neden şu anda topikal olarak çok yaygın olmadığı ve ilacın etkin verimliliği kısıtlı olabileceği gibi durumları açıkladık.

  Ev Yapımı Topikal Finasterid Losyon Neden Yapılır?

  Finasterid Losyon Kullananlar Yorumları

  Finasterid losyon fiyatı neden pahalı? Eğer bir eczacı desteği ya da kozmetik alanında uzman bir şirketin ürününü kullansaydınız ortalama aylık maliyetiniz 3000 tl gibi bir rakam olabilirdi. Bunun temel sebebi firmaların ve kar amacı güden kişilerin sizin bu probleminizi fırsata çevirip ekonomik kar etme durumuna durumuna dönüştürmesidir. Oysaki kendiniz istediğiniz oranda losyonu yapabilirsiniz.

  Topikal finasteridi kendimiz hazırlarsak içerik oranını dökülmenin agresifliğine göre uygun oranda yapabilmemizdir. Yani piyasada satılan bir losyon %0.01 iken sizin ihtiyacınız %0.02 olabilir.

  Örneğin ülkemizde bulunmasa da %0.3 içeren finasterid solüsyonu temin ettiniz. Bu losyonu saç problemi yaşayan tüm insanların genel ortalamalarına göre belirlenmiştir. Bunu kullandınız günde 1 ml ve daha fazla olarak günde ortalama 3 ml sürdüğünüz de finasteride maruz kalma durumunuz 3 mg sonucunu doğurur. Bu örneğe bakılarak kafa derinizden  0.2 mg finasterid emilerek kan dolaşımına karışırsa bu zaten %67 oranında dht baskılar. Pratikte de oral kullanımla aynı oranda hormonal değişikliklere ve yan etkiye sebep olur.

  Bu durumu göz önünde bulundurursak saç derisine uyguladığımız topikal finasterid miktarındaki oran ne kadar artarsa serum (kan) DHT üzerindeki baskılama oranı da o kadar artış gösterecektir. Aşağıdaki tabloda belirli orandaki losyonun dht baskılama seviyesini görebilirsiniz.

  Topikal finasterid losyon yapımı

  Topikal Finasterid Sistematik Dolaşıma Girebilir mi?

  DHT’nin düşürülmesi (ilacın amacı) söz konusu olduğunda, finasterid oldukça hassas, doza bağlı bir yanıt eğrisine sahiptir. Bu, 0.01 mg finasterid herhangi bir DHT’yi zar zor azaltırken, 0.1 mg neredeyse 5 mg kadar DHT’yi, çok daha büyük bir dozu azalttığı anlamına gelir. Alttaki tabloda ilaç miktarı ve dht azaltma oranı gösterilmiştir.

  Topikal finasterid uygulanırken, oral finasterid ile aynı DHT düşürücü etkileri göstermesi için sadece küçük bir kısmının sistemik dolaşıma geçmesi gerekir. Eğer bu şekilde bir etkileşim olursa olursa, topikal formülasyonun kullanım amacı ortadan kalkmış olur.

  Topikal Finasterid Losyon Saç Çıkarır mı?

  Topikal Finasterid Losyon Saç Çıkarır mı?

  Google’da saç dökülmesi tedavisi finasterid hakkında çok araştırma yapıyorsanız bu yazımız tam sizin için bir bilgi kaynağıdır. İlaç hakkında yeterli bilginiz olsa bile, kafa derinize etkin olarak nasıl uygulanır, nasıl daha çok verim alınır sizlere bilgi verelim. Finasterid losyon oral muadili gibi, tek başına veya minoxidil gibi diğer topikal saç dökülmesi ilaçlarıyla birlikte kullanımı saç dökülmesi için daha çok faydalı olacaktır.

  Topikal finasterid formülasyonunu inceleyen çalışmaların sonuçları şimdiye kadar oldukça umut vericiydi, ancak hala etkinliği hakkında çalışmalar halen devam ediyor.

  İşte bilmeniz gereken temel noktalar:

  Finasterid ve dutasterid gibi benzer ilaçlar 5-alfa redüktaz inhibitörü ilaçlardır. Bu ilaçlar bir enzimin çalışmasını engelleyerek testosteronun dihidrotestosteron veya DHT adı verilen başka bir hormona dönüşmesini önler. Finasterid güçlü bir tip 2 Alfa 5 redüktaz (5a Redüktaz) inhibitörüdür. Yüksek DHT seviyeleri erkek tipi kelliğe neden olabilir, bu nedenle bir finasterid tedavisi ile bu süreci keserek kelliğin ilerlemesini durdurabilir veya yavaşlatabilirsiniz. Bu sebeple AGA (erkek tipi kellik) tedavilerinde dünyada yaygın olarak başvurulan tedavi seçeneğidir.

  Topikal finasteridin etkinliği ve güvenliğine ilişkin araştırmalar devam etmektedir, ancak şimdiye kadar elde ettiğimiz sonuçlar oldukça etkileyicidir.

  Ev Yapımı Topikal Finasterid Scalp Losyon % 0.01,4 Yapımı

  Dht hormonu azaltıcı losyonlar etken maddenin sistematik dolaşıma tam girmeden bölgesel olarak azaltmaya çalışır. Direk saç köklerine uygulanan solüsyon pasif difüzyon olarak yavaşca hücreye ulaşmasıdır. Bu nedenle etken maddenin belirli bir süre kafa derisinde beklemesi gerekir.

  Genelde losyon proscar ilacının tabletleri ezilerek toz hale getirilip etanol, propilen glikol ve distile su katılarak birleştirilmesini önermektedir. Hatta bazıları, bazı çalışmalarda kullanılan çözeltiyi taklit etmek için ezilmiş finasterid tablet tozunuzu sıvı minoksidile (mevcut, FDA onaylı bir topikal saç dökülmesi tedavisi) karıştırmanızı önermektedir.

  Ancak bu yöntemi yapmanızı önermeyiz. Çünkü etken madde belli oranda alkol içinde çözünmesi gerekmektedir.

  Ev yapımı finasterid losyon daha profesyonel yöntemler kullanılarak hazırlanmış satışa sunulan ürünler gibi etkisi olmayabilir. Çünkü laboratuvar ortamında hazırlanmış etkinliği test edilmiş bir karışım daha çok verimli olacaktır. Evde yapılan losyonlar da yeterli steril ortam ve ilaçta ki diğer maddeler çözülmeye zarar verebilir.

  Bölgesel finasterid losyon kullanımı tek başına genetik saç dökülmesini önlemekte başarılı olmayabilir. Bunun bir çok nedeni vardır. En başta kişide ki saç dökülmesi agresifliği çok fazlaysa işe yaramayacaktır. Deriden emilim süreci uzun olduğundan yeterli miktarda dolaşıma katılamaz bu sebeple dht azaltımı yeterli seviyede olamaz.

  Topikal finasterid losyon hazırlama 100 ml için. Her 1 ml uygulamada 1.4 mg finasterid içerir. Bunun 1 mg kadarı hücreye ulaşsa %50 dht azaltımı sağlamış olur. İlacın etkisi günde iki kez uygulanması, serum DHT üzerindeki etkilerini iki kattan fazla artırabilir.

  Gerekli malzemeler:

  • Bir kutu proscar 140 mg
  • Etil alkol %96 40 ml
  • Propilen glikol 40 ml
  • Distile su 20 ml

  Hazırlanışı:

  İlk önce hapları bir kase içinde ezip toz hale getirin şişe içine dökün. Üzerine etil alkol ve propilen glikol ilave edip karıştırın. Ocak üstünde benvari usulü 50 derecede 10 dakika ısıtın sonra soğumaya alın. Üzerine distile su katıp tamamlayın. Bir kaç defa çalkalayın bir gün bekletip sabah akşam kullanmaya başlayın. Kafa derisinde ne kadar uzun süre ıslak olarak beklerse etkisi de artış  gösterecektir.

  Diğer yöntem aldactone ilacı kullanılarak hazırlanan etken maddesi spirolonakton olan dht önleyici losyonda saç dökülmesini önlemek amacıyla kullanılıyor.

  Topikal finasterid losyon nasıl kullanılır?

  Finasterid, saç dökülmesini tedavi etmek amacıyla kullanılan bir topikal çözümdür. Aşağıda finasterid losyon kullanımı için genel bilgiler bulunmaktadır:

  1. Saçlı Deriyi Temizleme:
  Saçlı deriyi ve saçları hafifçe yıkayarak temizleyin ve iyice kurulayın.

  2. Uygulama Alanının Belirlenmesi:Losyonu uygulayacağınız alanı belirleyin. Genellikle, saç dökülmesi olan bölgelere uygulanır.

  3. Doz Ayarı:
  Kullanma talimatlarına göre doğru dozu ayarlayın. Tipik olarak, genellikle günde iki kez uygulanır.

  4. Uygulama:
  Losyonu ince 1 ml şırınga veya aplikatörle saç derisine doğrudan uygulayın. Uygulama sırasında parmaklarınızı kullanarak hafif masaj hareketleriyle ürünü saç derisine yedirin. En az 4 saat beklemesini sağlayın.

  5. Kurumasını Bekleme:
  Losyonun kurumasını bekleyin. Saç kururken ürünü saç derisine emmesine izin vermek önemlidir.

  6. Elleri Yıkama:
  Losyonu uygulamadan önce ve uyguladıktan sonra ellerinizi iyice yıkayın. Bu, istenmeyen yan etkilerin cildinize geçişini önleyebilir.

  7. Devamlılık:
  Talimatları düzenli olarak takip ederek kullanımınızı sürdürün. Finasterid losyonun etkilerini görmek için düzenli ve uzun süreli 1 sene gibi kullanım önemlidir.

  Herhangi bir sağlık sorununuz veya endişeniz varsa, kullanmadan önce bir doktora danışmanız önemlidir.

  Finasterid losyon etkisini artırmak için öneriler

  Minoxidil. Topikal bir saç dökülmesi tedavisi arıyorsanız, minoksidil (Rogaine® olarak da bilinir) minoksidil köpük ve minoksidil solüsyon formatlarında gelir. Minoksidil DHT’yi bloke etmese de, çok sayıda çalışma saç dökülmesini önlemede etkili olduğunu bulmuştur. Saç dökülmesini önlemek ve saçın yeniden uzamasını teşvik etmek için genellikle finasterid ile birlikte kullanılır.

  Saç dökülmesini önleyici şampuan. DHT’yi engellemek için formüle edilmiş şampuanlar da saç dökülmesini önlemeye ve saç büyümesini teşvik etmeye yardımcı olabilir. Ne aradığınızdan emin değilseniz hacim veren şampuanımızı, hacim veren saç kremimizi ve saw palmetto içeren, ketokonazol yada proacapil içeren ürünleri düşünebilirsiniz.

  Biotin, B6, D vitamini. Bir B vitamini olan biotin saç, tırnak ve cildinizin uzamasında rol oynayabilir. Biotin alımınızı artırmak ve saçınızı en iyi durumda tutmak için uygun bir seçenektir. Diğer vitaminler de saça faydaları vardır.

  Topikal finasterid losyon kullananlar iyi sonuçlar elde ettiyseniz, lütfen düşüncelerinizi yorumlarınızı konudan paylaşarak seçim yapacak diğer kullanıcılara yardımcı olun.

1
12
2
Paylaş
1 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bir sene kendi yaptığım finasterid losyonu kullandım her ay 2 kutu katarak hazırlıyodum. Ama hiç faydası olmadı. Oral içmek daha mantıklı.
1 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.