Forumda Arama Yapın

Saç Dökülmesi Forum Forum Medikal Saç Tedavileri Antiandrojen Kullanımı Finasterid Kullananlar Yorumları

 • #6480

  Finasterid Kullananlar Yorumları

  Proscar ilacının etken maddesi olan finasterid genetik kaynaklı saç dökülmesini önlemek için en çok kullanılan antiandrojen ilaçlardan biridir. Finasterid kullananlar yada kullanmak isteyenler forumlarda sıklıkla kullanıcı yorumlarına bakarak araştırma yapmaktadır. Finasterid erkek tipi saç kaybını durduran, zayıflamış saçların kalitesini artmasına ve sürekli uyku fazında olan saç köklerini aktifleşmesine yardımcı olarak yeniden saç büyümesine büyük faydalar sağlar. Finasterid ABD sağlık bakanlığı (FDA) tarafından etkinliği kanıtlanmış bir ilaçtır.

  Erkek tipi saç dökülmesi bir çok insanın hayatını olumsuz etkileyen önemli bir estetik sorunudur. Bu sorun özellikle ergenliğe çağlarına giren 18 yaş üstü erkeklerde birden bire kendini gösteren önemli bir problemdir. Kadınlarda da görülür ancak erkkeler kadar değildir. Eğer ailenizde baba tarafında yada anne tarafında saç seyrelmesi yada kellik varsa dizinde bu durumdan etkilenmeniz söz konusu olabilir. Saçlarımızın yanlarında gerileme yada vertex bölgesinde seyreklikler fark ettiyseniz vakit kaybetmeden alanında uzman bir doktora muayene olunmalı erken yaşlarda tedaviye başlanılması çok önemlidir. Saç kayıpları ne kadar çok artarsa geri getirme şansınız yıllar geçtikçe zorlaşacaktır.

  Finasterid kalıtsal saç dökülmesini önlemek için günün aynı saatinde 1 mg olarak alınması gerekir. Kullanım süresi süreklidir. İlk kullanımlarda en az 1 sene boyunca düzenli kullanılması gerekir. Dökülmesini durması, zayıflamış saçların güçlenmesi 6. aydan sonra oluşmaya başlar. Bu ilacın kullanımı bırakılırsa dökülmeler tekrar başlayacaktır.

  Finasterid kullanmak için proscar aldıysanız her bir tablet 5 mg olarak bulunur. Siz bu tableti hap kırıcılar yardımıyla 5 eşit parçaya bölmeye çalışın. İkinci kullanım proscar ilacını 4 eşit parçaya bölmek tek tablet 1.25 mg finasterid içerir.

  Finasterid ilacının etkileri hızlandırmak için minoxidil losyonla birlikte kullanmak süreci hızlandıracaktır. Minoxidil küçülmüş foliküllerin aktifleşmesini hızlandırır. Hem büyüme uyarıcı hemde anti androjen kullanmak çok daha iyi olumlu etkiler sağlayacaktır.

  Finasterid İlacı Hakkında Genel Bilgiler

  Finasterid Kullananlar Yorumları

  Finasterid, erkek tipi saç dökülmesini tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Erkek vücudunda bulunan dihidrotestosteron (DHT) hormonunun üretimini azaltarak çalışır ve bu hormonun saç dökülmesinde rolü olduğu düşünülmektedir. Finasterid, genellikle prostat büyümesinin tedavisinde de kullanılır ve saç dökülmesini yavaşlatmak veya durdurmak için oral yoldan alınabilir.

  Saç dökülmesi tedavisinde finasteridin faydaları şunlardır:

  – Mevcut saçların güçlendirilmesi
  – Dökülen saçların yeniden çıkmasının teşvik edilmesi
  – Saç dökülmesinin yavaşlatılması veya durdurulması
  – Zayıflamış saçların canlandırılması

  Finasterid kullanımı genellikle doktor reçetesi ve önerisi ile yapılır. Oral tablet formunda günlük olarak alınabilir, ancak dozaj ve kullanım süresi kişiden kişiye değişebilir ve doktor kontrolünde olmalıdır.

  Kadınlar ve çocuklar bu ilacı kullanmamalıdır.

  Finasterid, prostat kanserinin önlenmesi için onaylanmamıştır. Çok ciddi bir prostat kanseri türü geliştirme riskini biraz artırabilir. Faydaları ve riskleri hakkında doktorunuzla konuşun.

  Finasterid İlacı Nasıl kullanılır?

  Finasterid İlacı Nasıl kullanılır?

  Bu ilacı ağızdan, yemekle birlikte veya ayrı olarak, genellikle günde bir kez veya doktorunuzun önerdiği şekilde alınız.

  Finasterid içeren Propecia 1 mg olarak günde 1 tane aç yada tok karna fark etmez 1 bardak su ile alınmalıdır. Eğer proscar kullanacaksanız her 1 tablet 5 mg finasterid içerir. Bir tableti 5 eşit parçaya bölüp günde 1 mg olarak alınmalıdır.

  İlacı kullanmaya başladıktan sonra 12 ay boyunca sürekli aynı saatte alınmalıdır. İlk 6 ay içinde saçlarda dökülmeler, incelemeler yaşanabilir.

  En fazla faydayı sağlamak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Her gün aynı saatte kullanmayı unutmayın. Saçlarda olumlu etkilerinin gözükmesi 6 aydan sonra olur.

  Saçınızın büyümesini sürdürmek için bu ilacı almaya devam etmelisiniz. Finasterid almayı bıraktığınızda, saç miktarındaki herhangi bir artış genellikle 12 ay içinde dökülme tekrar başlayacaktır.

  Finasterid Kullanımı Yan Etkileri

  Azalmış cinsel yetenek/arzu oluşabilir. Bazı erkeklerde, bu ilaç seks sırasında salınan meni miktarını azaltabilir. Bu zararsızdır, ancak bazı erkeklerde tedaviyi bıraktıktan sonra bile devam etmiştir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendirin.

  Doktorunuzun size sağlayacağı yararın yan etki riskinden daha fazla olduğuna karar verdiği için bu ilacı reçete ettiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok kişinin ciddi yan etkileri yoktur.

  Bu olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse hemen doktorunuza bildirin:

  • Memede yumru
  • Meme başı akıntısı
  • Meme büyüme/hassasiyet/ağrı
  • Libido azalması
  • Ereksiyon olamama
  • Testislerde ağrı
  • Semen sulanması
  • İdrar yapamama
  • Yorgunluk, unutkanlık ve dikkat dağınıklığı

  Bu ilaca karşı çok ciddi bir alerjik reaksiyon olası değildir, ancak meydana gelirse derhal tıbbi yardım alın. Ciddi bir alerjik reaksiyon belirtileri şunları içerebilir:

  • Döküntü
  • Kaşıntı/şişme (özellikle yüz/dil/boğazda)
  • Şiddetli baş dönmesi
  • Nefes almada zorluk

  Bu, olası yan etkilerin tam listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen başka etkiler fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  Finasterid Kullanımı Uyarıları

  Finasterid almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya başka sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla ayrıntı için eczacınızla konuşun.

  Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle aşağıdakileri söyleyin:

  • Karaciğer hastalığı
  • Prostat kanseri
  • Enfeksiyonlar
  • İdrar sorunları

  Finasterid çocuklarda kullanılmamalıdır.

  İlaç deri yoluyla emilebilir. Tabletin film kaplaması kırılmış veya tablet ezilmişse, hamile olan veya hamile kalmayı planlayan bir kadın tarafından kullanılmamalıdır. Gelişmekte olan bir erkek bebeği finasteride maruz bırakmak, cinsel organlarda anormalliklere neden olabilir.

  İlaç Etkileşimleri

  Sağlık uzmanlarınız (doktorunuz veya eczacınız gibi) olası ilaç etkileşimlerinin zaten farkında olabilir ve bunun için sizi izliyor olabilir. İlk önce kontrol etmeden herhangi bir ilacı başlatmayın, durdurmayın veya dozunu değiştirmeyin.

  Bu ilacı kullanmadan önce, kullanabileceğiniz tüm reçeteli ve reçetesiz/bitkisel ürünleri doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz.

  Bu ilaç, prostat kanserini saptamak için kullanılan kan testinin sonuçlarını etkileyebilir (prostata özgü antijen veya PSA seviyeleri). PSA testi yaptırdıysanız, laboratuvar personelinin ve doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.

  Kullanım Uyarıları

  Bu ilacı başkalarıyla paylaşmayın.
  Hamile bayanlar kullanmaması gerekir.
  Çocuk düşünen aileler ilaç kullanımını 3 ay önceden bırakmaları gerekir.

  Göğüslerinizi ve testislerinizi muayene etmek için doktorunuzun talimatlarına uyun ve herhangi bir yumru varsa hemen bildirin.

  Finasterid kullananlar iyi sonuçlar elde ettiyseniz, lütfen düşüncelerinizi yorumlarınızı konudan paylaşarak seçim yapacak diğer kullanıcılara yardımcı olun.

1
20
2
Paylaş
1 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Arkadaşlar ilacı kullanalı 25 gün oldu minoxta kullanmaya başladım ancak dokülme çoğaldı ben saçıma elimi atınca 2 den fazla saç gelmezdi artık 4 5 geliyor. Hangisi sebep oluyor sizce yardımcı olmanızı bekliyorum.
1 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.