Forumda Arama Yapın

Saç Dökülmesi Forum Forum Medikal Saç Tedavileri Antiandrojen Kullanımı Finasterid Kadınlar Kullanabilir mi?

 • #6390

  Finasterid Kadınlar Kullanabilir mi?

  Finasterid kadınlar tarafından kullanılması uygun görülmeyen bir ilaçtır. Finasterid proscar yada prosterit ilacının etken maddesidir. Proscar içinde 5 mg finasterid erken maddesi bulunur. İlacın üretim amacı erkeklerde iyi huylu prostat büyümesini önlemek için kullanılır.

  Finasterid tam etkisi 12 hafta sonra göstermeye başlar. İlacım vücutta yarılanma ömrü 6-8 saattir. Kullanıldığı sürece etkileri devam eder. Bırakıldığı süratle dökülmeler tekrar başlar. Androgenetik alopesi tipi saç dökülmesini önlemek amacıyla erkekler tarafından sıklıkla kullanılır.

  Finasterid Ne İşe Yarar?

  Finasterid Kadınlar Kullanabilir mi?

  Finasterid, genellikle erkeklerde görülen ve saç dökülmesine neden olan androjenetik alopesi (erkek tipi kellik) tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Aynı zamanda prostat büyümesini tedavi etmek amacıyla da kullanılabilir. Bu ilaç, erkek vücudunda dihidrotestosteron (DHT) adı verilen bir hormonun üretimini azaltarak saç dökülmesini engellemeye çalışır. Ancak kullanmadan önce bir doktora danışmak önemlidir.

  Finasteridi kimler kullanabilir?

  Finasterid genellikle erkeklerde androgenetik alopesi (erkek tipi kellik) tedavisi için kullanılır. Aynı zamanda benign prostat hiperplazisi (BPH) adı verilen prostat büyümesini tedavi etmek amacıyla da kullanılabilir. Ancak hamile kadınlar veya gebelik planlayan kadınlar, finasteridi kullanmamalıdır, çünkü fetal gelişim üzerinde potansiyel riskleri olabilir.

  Finasteridi kadınlar kullanabilir mi?

  Finasterid, özellikle hamile kadınlar veya gebelik planlayan bayanlar için önerilmemektedir. Bu ilaç, özellikle erkek fetüslerin cinsel organ gelişimine etki edebileceğinden, gebelik sırasında kullanılmamalıdır. Ayrıca, emziren kadınlar da finasteridi kullanmamalıdır, çünkü ilacın süt yoluyla geçip geçmediği konusunda belirsizlik bulunabilir.

  Finasterid kadınlar kullanımı

  Bu ilacın kadınlarda işe yarayıp yaramadığı tam olarak bilinmemektedir. Güney Kore’de yapılan bir çalışmada saç dökülmesinden muzdarip ancak normal hormon seviyelerine sahip kadınlarda 5 mg günlük finasterid kullanımı saç kalınlığında ve yoğunluğunda artış rapor edilmiştir.

  Medikal literatürde kadınlarda 2,5 – 5 mg günlük finasterid kullanımında belirgin bir yan etkisi görülmemiştir. Ancak bu ilacın kullanımı sırasında özellikle ailede meme kanseri hikayesi bulunanlar dikkatli kullanılması ve yıllık mamografilerle takip etmek gereklidir.

  Bir çok ilacı bir arada kullanmak zorunda kalan ve ilaç rejimlerini bozmak istenmeyen hastalarda ve kardio vasküler problemleri olan kadınlarda spirolonakton yerine finasterid tercih edilebilir. Bu ilaç kullanımı sırasında kan bağışı yapılmamalıdır. Finasteride kullanmayı düşünen kadınlar mutlaka bu ilacı kullandıkları dönemde korunmalıdır.

0
8
1
Paylaş
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.