Forumda Arama Yapın

Saç Dökülmesi Forum Forum Medikal Saç Tedavileri Antiandrojen Kullanımı Doğum Kontrol Hapı Saç İçin Kullananlar Yorumları

 • #7719

  Doğum Kontrol Hapı Saç İçin Kullananlar Yorumları

  Doğum kontrol hapı kadınlarda erkek tipi saç dökülmesini önlemek, zayıflamış saçları güçlendirmek için çeşitli yöntemler sayesinde bu soruna çözüm olabilir. Genetik yatkınlık yada polikistik over gibi sebeplerden dolayı kadınlarda erkeklik hormonu seviyesi artış göstererek vücutta tüylenmeye, mevcut saçlarda zayıflama ve alın saç çizgisinde gerileme kendini gösterebilir.

  Her gün saçlarımızı tararken mutlaka bir miktar saç teli görürüz. Ancak bazı insanlarda dökülen saçlar normalden daha fazladır. Saç seyrelmesi yada kellik sadece erkeklerde değil kadınlarda da görülebilen bir durumdur. Kadınlar da saç dökülmesi yaşayabilir ve saçları dolgun, kalın hale getirmek için etkili bir saç dökülmesi tedavisi bulmakta zorlanabilirler.

  Androgenetik alopesi adı verilen durum yaygın bir nedendir; Buna kadın tipi kellik denildiğini de duymuş olabilirsiniz. Kadınların minoxidil (Rogaine) dahil olmak üzere çeşitli tedavi seçenekleri vardır. Ancak kadınlarda androgenetik alopesi için en sık reçete edilen saç dökülmesi tedavisi aslında oral kontraseptiflerdir (başka bir ilaçla kombinasyon halinde).

  Hormonlar ve Saç Dökülmesi (Östrojen ve Progesteron)

  Doğum Lontrol Hapı Saç İçin Kullananlar Yorumları

  Hormonlar saçınız da dahil olmak üzere vücudunuzun neredeyse her sürecini ve bölümünü etkileyebilir. Oral kontraseptifler veya doğum kontrol hapları hormonlar içerir (östrojen ve progesteron veya sadece progestin). Bu tip doğum kontrol hapları, yumurtlamayı veya bir yumurtanın aylık olarak salınmasını önleyerek hamileliği önler.

  Ancak doğum kontrol hapları aynı zamanda kadınlarda normalde çok küçük miktarlarda bulunan ve saç dökülmesiyle ilişkili erkeklik hormonları olan androjenlerin düzeyini de azaltır. Vücuttaki anormal derecede yüksek androjen hormonu seviyeleri androgenetik alopesiye neden olabilir.

  Doğum kontrol hapları sıklıkla başka bir ilaç olan spironolakton (Aldactone) ile birlikte kullanılır. Spironolakton genellikle yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılır, ancak aynı zamanda androjen üretimini de azaltır ve saç dökülmesinin kontrol altına alınmasına yardımcı olur.

  Doğum Kontrol Haplarının Artıları ve Eksileri

  Doğum kontrol hapları kadınları istenmeyen gebeliklerden korurken androgenetik saç dökülmesini de önleyebilir. Ancak doğum kontrol haplarının bazı kadınlarda neden olabileceği bazı olası yan etkiler vardır:

  • Artan kan pıhtılaşması, felç ve kalp krizi riski
  • Meme kanseri dahil bazı kanser türlerinin riskinde artış
  • Mide bulantısı yada iştah artışı
  • Akne ve sivilce çıkması
  • Ağrıyan göğüsler
  • Saç dökülmesinde artış

  Doğum kontrol hapları her kadın için güvenli olmayabilir. 35 yaş üstü ve sigara içen kadınlarda kan pıhtılaşması ve doğum kontrol haplarının daha ciddi yan etkileri görülme olasılığı daha yüksektir, dolayısıyla bu saç dökülmesi tedavisi için iyi adaylar olmayabilirler.

  Hangi Doğum Kontrol Hapları Etkilidir?

  Tüm doğum kontrol hapları saç dökülmesi tedavisi olarak kullanılamaz. Aslında bazıları sorunu daha da kötüleştirebilir ve daha çok dökülmelere neden olabilir. Saç dökülmesi tedavisinde kullanılması gereken tek şey, düşük “androjen indeksi” olan doğum kontrol haplarıdır; yüksek androjen indeksli doğum kontrol hapları saç dökülmesine katkıda bulunabilir.

  Saç dökülmesini artıracak ancak saç kalitesinde önemli derecede artış yapan yani saç sağlığına faydası en çok olan hormon estradiol valerat yada etinil estradiol içeren doğum kontrol haplarıdır. Östrojen önemli bir büyüme sağlayıcı etkiye sahiptir. Saç köklerinde ki trombosit aktivitesini önemli ölçüde artırarak hızlı saç uzamasını artırır.

  Doğum kontrol hapı saç uzatır mı?

  Doğum kontrol hapları, saçlarım telogen fazda uzun süre tutarak dökülmeleri tetikleyebilir. Ancak bu saç döngüsüne giren hücreler sebep olur. Döngüyle birlikte dökülen saçlar daha sağlıklı bir şekilde uzamaya başlar. Bu sebeple saçın hızlı uzamasına sebep olurlar. Aynı zamanda bu dönemde 5 biotin içeren saç vitaminleri kullanmakta önemli ölçüde faydalı olacaktır.

  Doğum kontrol hapı saç gürleştirir mi?

  Bazı doğum kontrol hapları bu incelme sürecini yavaşlatabilir veya durdurabilir çünkü östrojen seviyenizi artırır ve/veya testosteron seviyenizi azaltır. Diğer doğum kontrol hapları androjen (erkeklik hormonu) seviyenizi yükseltebilir. Bu haplar saç dökülmesini tetikleyebilir veya kötüleştirebilir. Östrojen ve antiandrojen içeren diane 35, cyclo progynova yada divina gibi haplar saç gürleştirebilir.

facebook gruplar
1
10
2
Paylaş
1 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Doğum kontrol hapını şampuanın içine koymak faydalı mı? Bu konuda farklı yorumlar duyuyorum ve gerçekten işe yarayıp yaramadığını hakkında kesin bir bilgiler yok. Saç dökülmesi, saçların güçlenmesi veya genel saç sağlığı için böyle bir uygulamayı deneyen var mı?
1 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.