Forumda Arama Yapın

Saç Dökülmesi Forum Forum Medikal Saç Tedavileri Antiandrojen Kullanımı Doğum kontrol hapı saç çıkarır mı?

 • #6196

  Doğum kontrol hapı saç çıkarır mı?

  Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesini önlemek için doğum kontrol hapı kullanımı saç kayıplarının önüne geçmek için önleyici olarak kullanılabiliyor. Oral kontraseptifler bazı kadınlarda normalden daha fazla saç dökülmesine neden olabilir. Ancak diğerleri için, özellikle de androgenetik alopesisi olanlar için, doğum kontrol hapları aslında etkili bir saç dökülmesi tedavisi olabilir.

  Her gün saçlarınızı tararken tarafınızda giderek daha fazla saç döküldüğünü görüyorsanız bunun altında farklı sebepler olduğu söylenebilir. Erkeklerde genetik alopesi kesin tedavisi zorken kadınlar da saç dökülmesi tedavisi daha kolaydır. Özellikle hormon kaynaklı dökülmeleri başlıca sebebi olarak testosteron artışı nedeniyle dht hormonu dönüşümün artışından kaynaklı olabiliyor.

  Androgenetik alopesi adı verilen durum yaygın bir nedendir; Buna kadın tipi kellik denildiğini de duymuş olabilirsiniz. Kadınların minoksidil (Rogaine) dahil olmak üzere çeşitli tedavi seçenekleri vardır . Ancak kadınlarda androgenetik alopesi için en sık reçete edilen saç dökülmesi tedavisi aslında oral kontraseptiflerdir (başka bir ilaçla kombinasyon halinde).

  Doğum kontrol hapı saç çıkarır mı?

  Saç Dökülmesi Tedavisinde Hormon Replasman Tedavisi

  Menopozdaki kadınların saç dökülmesi için başka bir tedavi seçeneği olarak hormon replasman tedavisi uygulanabilir. Tartışmalı olmasına rağmen, östrojen ve progesteron kremleri, hapları ve bantlarında bulunan bu hormonlar, menopoz semptomlarını hafifletmenin yanı sıra saç dökülmesini önlemeye de yardımcı olabilir.

  Kadınların saçlarında incelme ve saç derisinde kelleşme yaşandığında önlerine birçok seçenek çıkar.

  Kadınlar saç dökülmesi tedavisi olarak minoxidil (Rogaine ) veya ketokonazol şampuanı (Nizoral şampuan) gibi topikal bir tedaviyi tercih edebilir. Diğer bir seçenek ise estradiol losyon gibi östrojen, progesteron içeren saç solüsyonu hazırlanıpta topikal olarak saç diplerine uygulanabilir. Bu tip yöntemler daha yan etkisiz olarak tercih edilebilir.

  Ancak menopozda olan, şiddetli ateş basması yaşayan ve menopoz semptomları için hormon replasman tedavisi (HRT) reçete edilen kadınlar iki yönlü fayda sağlayabilir: HRT saç dökülmesi için de iyi bir tedavi olabilir.

  Hormon Replasman Tedavisi Hakkında

  Hormon replasman tedavisi, kadın hormonlarının, genellikle östrojen ve progesteron birlikte alınmasını içerir. Kadınlar bu hormonları östrojen ve progesteron kremleri, hapları ve bantları da içeren çeşitli formlarda alabilirler.

  HRT çoğunlukla kadınların menopozun rahatsız edici semptomlarıyla mücadele etmelerine yardımcı olmak için reçete edilir:

  • Uyuma zorluğu
  • Sıcak basmaları ve gece terlemeleri
  • Huysuzluk
  • Libido kaybı

  Menopozdaki kadınlar, östrojen seviyelerindeki düşüşe bağlı olarak menopozdan sonra kadınlarda sık görülen bir kemik incelmesi durumu olan osteoporozu önlemek için hormon replasman tedavisi de alabilirler.

  Östrojen hormonu saç dökülmesi

  Östrojen saç büyümesi ve saç dökülmesiyle yakından ilgisi olan bir hormondur. Örneğin hamilelik sırasında bir kadının östrojen seviyeleri normalden yüksektir, bu da daha fazla saç folikülünün “büyümesine” ve daha azının “dinlenmesine” işaret eder.

  Östrojen seviyeleri yüksek olmasına rağmen kadınların saçları dolgun ve kalındır. Ancak hamilelikten sonra veya menopoz sırasında ve sonrasında döküldüklerinde, daha fazla saç “dinlenme” aşamasına girer ve burada kısa sürede dökülür ve incelmeye ve hatta saçsız bölgelere neden olur.

  Dolayısıyla, düşük östrojen seviyelerinden dolayı saç dökülmesi yaşayan kadınlar için hormon replasman tedavisi östrojen seviyelerini düzeltebilir, menopoz semptomlarını önleyebilir ve saç dökülmesini yavaşlatabilir.

  Saç Dökülmesi Tedavisinde HRT Tedavisi Yararları ve Riskleri

  Her ne kadar genellikle menopoz semptomları için son çare olarak reçete edilse de, hormon replasman tedavisi bazı kadınlar için yaygın ve çok etkili bir saç dökülmesi tedavisidir; menopoz veya menopoz öncesi oldukları ve HRT’nin olumsuz etkileri açısından daha yüksek risk altında olmadıkları sürece kullanılabilir. Çoğu zaman, kellik olarak da adlandırılan androgenetik alopesisi olan kadınlara reçete edilir. Hormon replasman tedavisinin hem genel sağlık hem de semptom yönetimi açısından çok sayıda faydası vardır, aynı zamanda rahatsız ediciden tehlikeliye kadar çeşitli yan etkileri de vardır.

  Hormon replasman tedavisinin ciddi yan etkileri şunları içerebilir:

  • Meme kanseri riskinde hafif artış (HRT uzun süreli alındığında)
  • Meme kanserine yakalanırsanız ölme riskiniz daha yüksek
  • Uterusu sağlam olan kadınlarda östrojen replasman tedavisine progesteron tedavisi eşlik etmediği takdirde rahim kanseri riski artar.
  • Artan kalp hastalığı ve felç riski
  • Artan kan pıhtılaşması riski

  Bazı kadınlar aşağıdakiler de dahil olmak üzere daha az ciddi olan rahatsız edici yan etkiler yaşayabilir:

  • Anormal vajinal kanama (rahim kanseri olasılığını dışlamak için değerlendirilmesi gerekecektir)
  • Bulantı ve şişkinlik
   sinirlilik
  • Sık sık baş ağrısı
  • Acıyan göğüsler

  Hormon replasman tedavisine başlamadan önce, HRT’nin olası riskleri ve olumsuz etkileri ile yararları hakkında doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Kalp hastalığı, kanser ve kan pıhtılaşması gibi sağlık sorunları açısından zaten yüksek risk altındaysanız HRT sizin için en iyi saç dökülmesi tedavisi olmayabilir. Size HRT reçete edildiyse, etkili olan en düşük dozları almanız ve ilaçları yalnızca semptomları kontrol altına almak için gereken en kısa süre boyunca almanız önemlidir.

  HRT Almak: Progesteron ve Östrojen Hapları ve Kremleri

  Topikal östrojen ve progesteron kremleri ve ağızdan alınan ilaçlar genellikle androgenetik alopesisi olan menopoz sonrası kadınlar için reçete edilen formlardır. Ancak HRT nadiren tek başına saç dökülmesi tedavisi için reçete edilebilir. Saç dökülmesine ek olarak HRT gerektirebilecek başka rahatsız edici semptomlarınız varsa, öncelikle kapsamlı bir jinekolojik ve fizik muayeneden geçmeniz gerekir ve bu ilaçlar reçete edilmeden önce muhtemelen hormon düzeylerini ölçmek için kan testleri yapılacaktır.

  Hormon replasman tedavisinin tamamen mi yoksa kısmen mi uygulanacağı veya katkı payınızın ne kadar olacağını öğrenmek için sağlık sigorta şirketinize danışmanız gerekecektir. Sağlık sigortanız yoksa, aldığınız ilacın türüne ve markalı veya jenerik ilaçları kullanmanıza bağlı olarak maliyetler yine de büyük ölçüde değişebilir.

  Hormon replasman tedavisinin sizin için doğru saç dökülmesi tedavisi olup olmadığına karar verirken dikkate almanız gereken çok şey var. Doktorunuzla bu konuyu konuşun ve sağlığınızı riske atmadan saç büyümesini yeniden sağlamanın en iyi yolunu belirleyin.

0
10
1
Paylaş
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.