Forumda Arama Yapın

Saç Dökülmesi Forum Forum Medikal Saç Tedavileri Genel Saç Soruları Bölgesel Saç Dökülmesi Neden Olur?

 • #7775

  Bölgesel Saç Dökülmesi Neden Olur?

  Bölgesel saç dökülmesi yaygın saç dökülmesinin aksine, başın belirli alanlarında oluşan saç dökülmesi çeşitli faktörler bu durumun ortaya çıkmasına neden olabilir, böylece kişinin özgüvenini değiştirebilir ve önemli bir psikolojik etki bırakabilir.

  Bölgesel saç dökülmesi oluşursa muayene olunmalı

  Bölgesel Saç Dökülmesi Neden Olur?

  Kafanın belirli bölgesinde oldukça belirgin bir alanda ortaya çıkan saç dökülmesine lokalize saç dökülmesi veya bölgesel alopesi adı verilir. Bu durumda, saçın tüm kafa derisi üzerinde oluşan seyrelme yada incelme gibi yaygın saç dökülmesinden farklı olarak, başın belirli bölgelerinde kel noktalar gelişmeye başlar. Farklı alanlar etkilenebilir ve çeşitli saç dökülmesi türlerine bağlı olarak değişebilir.

  Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde dermatoloğa danışmanız şiddetle tavsiye edilir. Bir sağlık uzmanı bu tür saç dökülmesinin sebebini teşhis etmek için dermatoskopu kullanacaktır. Bu hızlı ve basit yöntem, saçlı deri hastalıklarının teşhis ve takibini geliştirmiştir. Temel olarak, ara sıra veya kronik saç dökülmesini androgenetik alopesiden ayırmaya yardımcı olur. Ayrıca saç dökülmesinin tipini yani telogen effluvium mu yoksa başka tipte bir saç dökülmesi mi olduğunu belirlemek için çekme testi yapılır.

  Bölgesel saç dökülmesinin başlıca türleri nelerdir?

  Kellik, androgenetik alopesi’nin en yaygın şeklidir ve erkeklerde şakak bölgeleri ve saç çizgisi çevresinde gerileme olmasıyla kendini gösterir. En çok erkekler bu durumdan etkilenir ancak kadınlarda da menopoz döneminde sıklıkla görülür.

  Aşırı sıkı ve geriye doğru sert saç bağlama stillerinin neden olduğu traksiyon alopesi, saç derisinin tekrar tekrar çekilmesiyle ortaya çıkar. Bu mekanik manipülasyonlar saç çizgisi çevresinde lokalize düzenli saç dökülmesine neden olur. Eğer geriye doğru saç bağlanması çok sert çekilirse saç köklerindeki aşırı gerilmeden dolayı kalıcı saç kayıpları meydana gelebilir.

  Sikatrisyel alopesi veya yara izi bırakan kaza sonrası, kaza, yanma, travma, enfeksiyon vb. dış etkenlerin saç köklerine kalıcı olarak hasar verdiği ve saçların geri dönüşümsüz olarak döküldüğü durumları kapsar. Tedavisi ise saç ekimi yapılmasıdır. Diğer etken kafa derisindeki etkilenen bölgelerin iltihaplanmasına neden olan nadir ve kronik bir durumdur. Saç kökleri tahrip olur ve bunun sonucunda belirli bölgelerde kalıcı saç dökülmesi görülür.

  Alopesi Areata, halka arasında saçkıran olarak bilinir, küçük kel alanlar ile karakterize dermatolojik bir durumdur. Kişide yuvarlak veya oval şekilli, saçlı deri, kaş, kirpik, sakal, bıyık veya vücut kılların da yama biçimli kayıp olması saçkıran işaretidir. Her yaşta insan bu durumdan etkilenebilir. Bu otoimmün hastalık kişiden kişiye farklı şekilde ilerler, ancak vakaların çoğunda takip eden 6 ila 12 ay içinde bölgedeki saçlar yeniden çıkar.

  Tinea capitis gibi bazı mantar derisi enfeksiyonları başın farklı bölgelerinde lokalize alopesiye neden olabilir. İlaç tedavisi gereklidir. Mutlaka sistemik antifungal tedavi kullanılmasını gerektirir. Ketokonazol içeren şampuanlar sıklıkla kullanılır.

facebook gruplar
1
6
2
Paylaş
1 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Merhaba arkadaşlar, teknolojinin ve yapay zekanın bu kadar ilerlediği bir dönemde, saç dökülmesini durdurma konusunda neden hala etkili bir çözüm bulamıyoruz? Ekim dışında pek bir seçenek yok gibi görünüyor ve bu da hem maliyet açısından hem de sonuç itibarıyla birçok kişiyi tatmin etmiyor. Devlet hastanelerinde yeterli ilgiyi göremediğim gibi, özel hastanelerde de kısa süreli muayeneler ve pahalı kozmetik ürünler dışında pek bir çözüm sunulmuyor. Gerçekten saç dökülmesini durdurmak için etkili bir yöntem bulunmuyor mu, yoksa mevcut tedavi yöntemleri neden bu kadar yetersiz kalıyor?
1 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.