Forumda Arama Yapın

Saç Dökülmesi Forum Forum Diğer Konular Cilt Bakımı Biotin Vücutta Kıllanma Yapar mı?

 • #6416

  Biotin Vücutta Kıllanma Yapar mı?

  Biotin yüzde tüylenme yada vücutta kıllanma yapar mı? Sorusunu özellikle bayanlarda sıklıkla akıllara gelen bir konudur. Öncellikle biotin nedir ve ne için kullanılır bunların açıklamasını yazdıktan sonra biotin hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

  Merhaba, bu Bing. Biotin, suda çözünen bir B vitamini B7 türüdür. Vücudunuzun yağ, protein ve karbonhidratları enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur. Ayrıca cilt, saç, tırnak, karaciğer ve sinir sistemi sağlığı için de önemlidir. Biotin eksikliği nadir görülür, ancak saç dökülmesi, tırnak kırılması, cilt problemleri, yorgunluk, depresyon ve sinir hasarı gibi belirtilere neden olabilir.

  Biotin vücutta kıllanma yada yüzde tüylenme yapar mı?

  Biotin Vücutta Kıllanma Yapar mı?

  Biotin saç tellerinin daha kalın olarak uzamasına yardımcı olan bir vitamindir. Mevcut saçlarda kalite artışı yaparak daha dolgun saçların görünmesine katkıda bulunur. Biotin yeni saç yada tüy çıkarmaz. Sadece mevcut olarak uzamış kulların yada tüylerin biraz daha kalınlaşmaına sebep olabilir.

  Genel olarak şunu söyleyebiliriz, biotin, vücutta tüylenmeye neden olan bir vitamin değildir. Biotin, saç, cilt ve tırnak sağlığı için faydalıdır ve genellikle düşük dozlarda güvenlidir. Ancak, bazı kişilerde yüksek doz 5000 mcg yada 2500 mcg biotin takviyeleri almak, ciltte veya yüzde tüylenmeye yol açabilir. Bu durum, vücudun biyotini farklı şekillerde işlemesiyle ilişkilendirilebilir.

  Biotin hapı yüzde tüylenme yapar mı?

  Biotin hapı, saç, cilt ve tırnak sağlığı için kullanılan bir B vitamini takviyesidir. Biotin hapının yüzde tüylenmeye neden olması çok nadir görülen bir yan etkidir. Biotin hapı, saç dışında herhangi bir yerde tüylenmeye sebep olmaz. Ancak, yüksek doz biotin takviyeleri almak, bazı kişilerde ciltte veya yüzde tüylenmeye yol açabilir. Bu durum, vücudun biyotini farklı şekillerde işlemesiyle ilişkilendirilebilir. Eğer çok yüz ağdası yapıyorsanız tüylerin uzaması artış gösterebilir.

  Saç ve cilt için biotin faydaları nelerdir?

  Biotin, saç ve cilt sağlığı için önemli bir B vitamini türüdür. Biotin, saç dökülmesini önlemeye, saçın daha sağlıklı ve parlak büyümesine, saçın erken beyazlamasını geciktirmeye katkıda bulunur. Cilt kuruluğunu azaltmaya, cildin nemlenmesine ve yenilenmesine yardımcı olur. Biotin, ayrıca karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasında rol oynayarak vücudun enerji üretimine katkıda bulunur. Biotin, doğal olarak yumurta, süt, balık, badem, fındık, mantar gibi gıdalarda bulunur. Ayrıca biotin takviyeleri de kullanılabilir, ancak bunun için doktor tavsiyesi almak gerekir.

  Biotin hızlı saç uzatır mı?

  Biotin hızlı saç uzatır mı?

  Biotin saçı hızlı uzatır mı sorusuna kesin bir cevap vermek zor, çünkü biotinin saç uzaması üzerindeki etkisi kişiden kişiye değişebilir. Bazı araştırmalar, biotin takviyesi alan kişilerde saç uzamasında ve kalitesinde iyileşme olduğunu gösteriyor23 . Ancak, bu araştırmaların çoğu biotin ile birlikte başka bileşenler içeren takviyeler kullanıyor, bu yüzden biotinin tek başına saç uzamasına ne kadar katkıda bulunduğu belirsiz. Ayrıca, biotin eksikliği nadir görülen bir durum olduğu için, biotin takviyesi almanın saç uzamasına fayda sağlayıp sağlamadığı kişinin beslenme durumuna bağlı olabilir.

  Biotin kilo aldırır mı?

  Biotin, vücudun besinleri enerjiye dönüştürmesine yardımcı olan bir B vitamini türüdür. Biotin eksikliği kilo kaybına neden olabilir, ancak biotin alımının kilo alımına neden olduğu bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Biotin, saç, cilt ve tırnak sağlığı için faydalıdır ve genellikle düşük dozlarda güvenlidir.

  Biotin hapı ne zaman içilir?

  Biotin hapı, saç, cilt ve tırnak sağlığı için kullanılan bir B vitamini takviyesidir. Biotin hapının ne zaman içileceği konusunda net bir kural yoktur, ancak genellikle yemeklerle birlikte veya gece yatmadan önce alınması tavsiye edilir. Biotin hapını alırken bol su içmeniz ve günlük önerilen dozu 2500 mcg yada 5000 mcg aşmamanız gerekir.

  gülşah
2
23
3
Paylaş
2 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Merhaba @gulsah hanım solgarın biotin hapını almayı düşünüyorum, saçlarım çok güçsüz vee kolaylıkla kopuyor. Genel bir söylenti var vücutta tüylendirme yapıyormuş. Benim saçların ortaları hafiften seyreldi saçlarda da incelme olunca tam belli oluyor ondan soruyorum. 5000mg alcam ama bazı sitelerde tüylendirme yaptığı yazıyor doğrumudur öncesinde 1000 mg kullanmıştım saçlarımı biraz gürleştirmişti. Ne zamandır bir otel almayı düşünüyorum ama sürekli erteliyorum. Bazı kişiler tüylendirir yazmış bazı kişiler türlendirmez demiş kullanan bayanlar varsa böyle bir etkisini gördü mü?
  • Durubeyaz yazdı:
   Merhaba @gulsah hanım solgarın biotin hapını almayı düşünüyorum, saçlarım çok güçsüz vee kolaylıkla kopuyor. Genel bir söylenti var vücutta tüylendirme yapıyormuş. Benim saçların ortaları hafiften seyreldi saçlarda da incelme olunca tam belli oluyor ondan soruyorum. 5000mg alcam ama bazı sitelerde tüylendirme yaptığı yazıyor doğrumudur öncesinde 1000 mg kullanmıştım saçlarımı biraz gürleştirmişti. Ne zamandır bir otel almayı düşünüyorum ama sürekli erteliyorum. Bazı kişiler tüylendirir yazmış bazı kişiler türlendirmez demiş kullanan bayanlar varsa böyle bir etkisini gördü mü?

   Merhaba ben vonka markasının 2.5mg olanını kullandım. 6 aylık süreçte saçlarımı gürleştirdi son aylarda genel bir incelme ve dökülme sorunu yaşıyordum. Ne yaptıysam önüne geçemedim. Doktorum bana biotin kullanmamı önermişti. Kullandım zamanlarda tüylenme yapmadı ancak mevcut tüylerde biraz siyahlaşma yaptı. Ama öyle önemli olacak kadar değil. Bırakınca onlarda eski haline dönüyor zaten. Önerim eğer tüylenme sorununuz yoksa kullanın ama varsa pek önermiyorum.

2 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.