Forumda Arama Yapın

Saç Dökülmesi Forum Forum Medikal Saç Tedavileri Antiandrojen Kullanımı Avodart Saç İçin Nasıl Kullanılır?

 • #6208

  Avodart Saç İçin Nasıl Kullanılır?

  Androgenetik alopesi tedavisi için avodart saç için nasıl kullanılır, erkek tipi dökülmeye sebep olan dht hormonunun etkisini azaltan iki ilaçtan biri olan dutasterid saç köklerinde oluşan tip 1 ve tip 2 enzimin oluşmasını önleyerek saçların minyatürleşmesinin önüne geçer. Genelde bu tip dökülmeler de iki ilaç kullanılır. Bunlar sıklıkla proscar diğer avodarttır. Bu ilaçlardan hangisi kullanılmalı hangi ilaç dökülen saçları tekrar çıkartır, saç dökülmesi tedavisi için ilaç seçimi, bir uzman tarafından yapılması gereken bir karardır.

  Proscar (Finasterid) ve Dutasterid, androjenetik alopesi (erkek tipi saç dökülmesi) tedavisinde kullanılan iki farklı ilaçtır. Dutasterid daha şiddetli saç dökülmesini önlemek için kullanılan yan etkileri biraz daha fazla olan bir ilaçtır.

  Finasterid (Proscar), 5-alfa redüktaz inhibitörü olarak bilinen bir ilaçtır. Bu ilaç, dihidrotestosteron (DHT) olarak adlandırılan hormonun üretimini azaltarak saç dökülmesini durdurmayı amaçlar. DHT, erkek tipi saç dökülmesinin başlıca nedenlerinden biridir. Finasterid, genellikle erkeklerde kullanılır ve birçok kişi için saç dökülmesini durdurabilir veya geri çevirebilir. Ancak bazı yan etkileri olabilir, bu nedenle doktor gözetiminde kullanılmalıdır.

  Dutasterid (Avodart), aynı şekilde 5-alfa redüktaz inhibitörü olan bir ilaçtır. Dutasterid, finasterid gibi DHT üretimini azaltır. Bununla birlikte, finasteridden farklı olarak hem 5-alfa redüktaz Tip I hem de Tip II enzimlerini hedef alır. Bu nedenle Dutasterid, finasteride göre daha güçlü bir etkiye sahip olabilir. Ancak Dutasterid’in daha ciddi yan etkileri ve riskleri olabileceği gösterilmiştir. Bu nedenle, saç dökülmesi için Dutasterid kullanımı, finasterid gibi dikkatli bir şekilde değerlendirilmeli ve doktor kontrolünde yapılmalıdır.

  Hormonal Dökülme İçin Avodart Kullanımı

  Saç için kullanım ve dozaj konusunda doktorunuza danışmanız önemlidir. Genel olarak, ileri derecede saç kaybı için günlük 1 kapsül (0.5 mg) alınması önerilir ve kapsüller çiğnenmeden yutulmalıdır. Orta seviyede saç açıklığı için 3 güne 1 defa mevcut saçı korumak için haftada 1 defa alınması yeterli olur. Akşamları yemekten önce alınması tavsiye edilir. Aç veya tok karna alınabilir.
  Sonuç olarak, saç dökülmesi tedavisi için hangi ilacın kullanılacağına karar vermek için bir dermatolog veya saç uzmanına başvurmanız önemlidir. Bu uzmanlar, durumunuzu değerlendirecek ve size en uygun tedavi seçeneğini önerecektir.

  Dutasterid ve Finasterid arasındaki fark nedir?

  Dutasterid ve finasterid arasındaki ana fark, etkinin yoğunluğudur. Finasterid 1mg, DHT’nin yaklaşık% 70’ini bloke ederken, 0.5mg dutasterid% 90’dan fazlasını engeller%. Bu, dutasteridin testosteronun DHT’ye dönüşümünü durdurmada daha etkili olduğu anlamına gelir. Saç dökülmesine neden olan DHT olduğundan, bu, finasteride kıyasla daha fazla saç büyümesi ve mevcut minyatür kılların kalınlaşmasına neden olur.

  Saç Dökümünde Dutasterid Alırken Ne Beklemeli?

  Finasteridde olduğu gibi, ilaca başladıktan 4-6 ay sonra dutasterid etkileri görülmeye başlayabilir. Çoğu erkek bu dönemde daha az saç dökülmesini ve daha fazla saç büyümesini fark edecektir. Dutasterid alan hastalar, saç dökülmesini önleme ve saçları yeniden büyütmedeki etkileri doğru bir şekilde değerlendirilmeden önce en az 1 yıl boyunca ilaç üzerinde olmalıdır.

  Dutasteriddeki ilk birkaç ay boyunca, mevcut saçların bir miktar incelmesi not edilebilir. Bunun nedeni, dutasteridin çalışma şansı olmadan saç dökülmenizin ilerlemesinden veya shedding yeni sağlıklı saçların büyümesini sağlayan minyatür saçların. Bu dönemde sabırlı olmak önemlidir. Siz ve doktorunuz faydalarını değerlendirmeden önce ilaca en az bir yıl devam etmelisiniz.

0
9
1
Paylaş
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.