Forumda Arama Yapın

Saç Dökülmesi Forum Forum Medikal Saç Tedavileri Antiandrojen Kullanımı Avodart mı Proscar mı kullanılmalı?

 • #3637

  Avodart mı Proscar mı kullanılmalı?

  Mehrhaba arkadaşlar saç durumum norwood ölçeğine göre 5 seviyesinde. Forumdan öğrendiğim kadarıyla proscar kullanmam gerektiğini söylediler. Ancak bazı arkadaşlar finasterid etkisi yetersiz kalacağını avodart kullanmamım daha iyi olacağını söylediler. Her iki ilacın yan etkileri var. Dutasterid daha çok yan etki yaptığı için pek sıcak bakmıyorum. Ancak yinede kararsız kaldım. Siz olsanız bu saç durumuna göre hangisini kullanırdınız? Benim için saç çıkarması önemli fikirlerinizi merak ediyorum.

  Proscar etken maddesi finasterid 5 mg, erkek tipi saç dökülmesini önlemek için kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç, saç köklerindeki dihidrotestosteron (DHT) hormonunun seviyesini düşürerek saç dökülmesini yavaşlatır ve bazı durumlarda durdurabilir. Finasterid tip II 5-a reduktaz inhibitörüdür. Finasterid kullananlar genellikle ilk sonuçları 6 ay içerisinde alabilmektedir. Ancak, ilacın etkinliği kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve sonuçlar bireysel olarak değişebilir.

  Avodart etken maddesi dutasterid 0.5 mg, erkek tipi saç dökülmesini önlemek veya tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç, saç köklerindeki dihidrotestosteron (DHT) hormonunun seviyesini düşürerek saç dökülmesini yavaşlatır ve bazı durumlarda durdurabilir. Dutasterid, hem tip I hem de tip II 5-alfa-redüktazların her ikisinide inhibe eder. Bu nedenle, androjenetik model saç dökülmesinin ana aracısı olan testosteronun dihidrotestosterona dönüşümünün bir inhibitörüdür. Dutasterid kullananlar genellikle ilk sonuçları 3 ila 6 ay içerisinde alabilmektedir. Ancak, ilacın etkinliği kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve sonuçlar bireysel olarak değişebilir.

5
153
6
Paylaş
5 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Avodart iyi güzelde yan etkisinden dolayı genç yaştaki insanlar için ciddi sorunlar yaratabilir bence proscar kullanılması daha doğru olur.
  • Her iki ilaçta en az bir sene kullanılması gerekir. Açıklığın fazlaysa dutasterid kullanmanı öneririm. Üç güne bir kullanman yeterli olur.
  • Ben proscarı bıraktım avodart kullanıyorum haftada bir tane. Yan etkileri ciddi derecede hissediyorum. Saç dökülmesini azaltıyor. Proscar çok etkili olmayam bir ilaç.
  • Avodart bende 3 güne 1 alıyorum yan etkileri sonradan azalıyor biraz.
  • Kişiye göre değişir erken yaşta kellik oluşmaya başlamışsa finasterid pek kurtaracak gibi durmuyor. Dutasterid kullanmak tek çözüm bence.
5 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.