Forumda Arama Yapın

Saç Dökülmesi Forum Forum Medikal Saç Tedavileri Antiandrojen Kullanımı Avodart Kullananlar Yorumları

 • #6640

  Avodart Kullananlar Yorumları

  Avodart etken maddesi dutasterid’tir, kullanım amacı prostat tedavisi içindir aynı zamanda genetik saç dökülmesine sebep olan DHT hormonunu azaltıcı etkisi olduğundan Androgenetik Alopesi tedavisinde de etkisi vardır. Dutasterid başın üst kısmında ve kafa derisinin ortasındaki genetik tipte erkek tipi saç dökülmesini etkili bir şekilde tedavi eden oral bir ilaçta aktif bir maddedir. GlaxoSmithKline tarafından üretilmiştir.

  Dutasterid, erkeklerde semptomatik benign prostat hiperplazisini (BPH) tedavi etmek için geliştirilmiştir. Propecia’daki aktif bileşik olan Finasteride’ye kimyasal olarak benzer olan dutasteride, klinik deneylerde daha etkili olduğu kanıtlanmıştır. Propecia gibi dutasterid de hem erkek tipi saç dökülmesini hem de BPH’yi tedavi eder. Tedavinin ilk altı ayında mevcut saçlarınızda bir miktar incelme gözlemleyebilirsiniz. Bunun nedeni, saç dökülmesinin dutasterid etkisini göstermeden önce ilerlemesi veya yeni saç büyümesine yol açan minyatür saç dökülmesi olabilir. Bu dönemde sabırlı olmak önemlidir. Diğer saç dökülmesi ilaçlarında olduğu gibi, Avodart alan hastaların Avodart’ın etkinliğini değerlendirmeden önce bir yıl veya daha fazla beklemesi gerekir.

  Avodart Nasıl Etkili Olur?

  Avodart Kullananlar Yorumları

  Erkek tipi kellik (saç dökülmesi), genetik faktörlerin ve erkek hormonu DHT’nin (dihidrotestosteron) bir kombinasyonundan kaynaklanır. DHT üretimini engellemek saç dökülmesini azaltır ve daha kalın saç üretimini artırır.

  Avodart’ın etki şekli Propecia’ya benzer. Her ikisi de erkek vücudundaki DHT üreten 5-alfa redüktaz 1 ve 2 enzimlerini bloke eder. Propecia esas olarak 5-alfa redüktaz 2’yi bloke ederken, Avodart her ikisini de bloke eder.

  Prostat testi yaptıracaksanız, doktorunuza Avodart kapsülü aldığınızı söylemeniz önemlidir. Prostat ölçümü için ölçüm birimi, PSA veya prostata özgü antijen seviyelerinizdir ve Avodart bu seviyeleri azaltabilir ve sonucu etkileyebilir.

  Avodart saç dökülmesini tedavi eder mi?

  Avodart normal olarak büyümüş olan prostatı tedavi etmek için reçete edilir. Bununla birlikte, erkeklerde saç dökülmesini tedavi etmek için ‘etiket dışı’ olarak da reçete edilebilir. ‘Etiket dışı’, bir ilacın başlangıçta tedavi etmek için ruhsatlandırıldığı durumdan farklı bir durumu tedavi etmek için kullanıldığı anlamına gelir.

  Avodart tabletleri, özellikle başın üst kısmında ve kafa derisinin ortasındaki genetik erkek tipi saç dökülmesini etkili bir şekilde tedavi etmek için kullanılabilir.

  Avodart, saç dökülmesinden ve erkek tipi kellikten sorumlu olan hormon olan dihidrotestosteron (DHT) oluşumunu engelleyen aktif bileşen dutasterid içerir. Avodart’ın erkek saç dökülmesi ‘etiket dışı’ tedavisindeki etkinliğine ilişkin çalışmaları okumak için buraya tıklayın.

  Avodart alındıktan sonra vücutta yarılanma süresi 2 hafta kadar sürdüğünden 3 günde 1 tane kullanmanız yeterli olur. Dolaşımdan atılma süresi aklaşık 1 hafta kadardır.

  Avodart alternatifleri

  Avodart, mevcut en başarılı ve etkili saç dökülmesi tedavilerinden biridir, ancak aralarından seçim yapabileceğiniz Avodart alternatifleri vardır.

  Avodart vs Finasterid
  Finasteride, saç dökülmesi ve erkek tipi kellik ile mücadele etmek için erkeklere verilen bir Avodart alternatifidir. DHT üretimini engelleyerek Avodart’a çok benzer bir şekilde çalışır.

  Finasteride, Propecia’nın markasız jenerik versiyonu olan, sadece reçeteyle satılan bir oral ilaçtır. Bu, pahalı markalı saç dökülmesi tedavilerine daha ucuz, düşük maliyetli bir alternatif olduğu anlamına gelir.

  Finasterid’in başarı oranları yüksektir, ancak Avodart’ın genellikle daha başarılı olduğu düşünülmektedir.

  Avodart vs Propecia
  Propecia tabletleri, aktif bileşen finasterid içeren, yalnızca reçeteyle satılan markalı bir ilaçtır.

  Finasteride ve Avodart gibi, Propecia da erkeklerde DHT üretimini engelleyerek saç dökülmesinin üstesinden gelir.

  24 hafta boyunca Avodart ile Propecia’yı karşılaştıran benzer bir çalışmada, sonuçlar Avodart’ın daha etkili olduğunu gösterdi. Avodart kullanıcılarının saçı daha fazlaydı – 76,5 kılı olan Propecia’ya kıyasla 94.6 saç teli.

  Propecia, eczanelerden satın alınabilir.

  Avodart kansere neden olabilir mi?

  Avodart kansere neden olmaz, ancak Avodart veya diğer benzer saç dökülmesi tedavilerini almak prostat kanseri riskinizi artırabilir. Klinik bir çalışmada, Avodart alan erkekler, Avodart almayan erkeklere göre (bu çok küçük bir miktar olsa da) ciddi bir prostat kanseri türü geliştirdiler.

  Avodart alırsanız, prostat kanserini saptayan PSA (prostata özgü antijen) için düzenli kan testi yaptırmalısınız. Bunu doktorunuzla konuşmalısınız ve eğer bir PSA testi yaptırıyorsanız, Avodart kullandığınızı doktorunuza söylemelisiniz. Benzer şekilde, meme kanseri gibi daha ciddi bir şeyin belirtisi olabilecek meme hassasiyeti ve büyümesi gibi yan etkilere dikkat etmek önemlidir.

  Avodart erektil disfonksiyon

  Saç dökülmesini tedavi etmek için Avodart tabletleri kullanmanın bir yan etkisi olarak erektil disfonksiyon ortaya çıkabilir. Bu, birçok kişinin tedaviniz sırasında bir ereksiyon sağlayamama veya bunu sürdürememe sorunu yaşadığınız anlamına gelir. Avodart almayı bıraktıktan sonra bu yan etki devam edebilir. Avodart erektil disfonksiyon, bu ilacı kullanan her 10 erkekten 1’ini etkileyebilir.

  Aşağıdakilerden herhangi biri sizin için geçerliyse, Avodart’ı almadan önce doktorunuzla konuşunuz:

  Karaciğer problemleriniz varsa

  Avodart, prostat kanserini saptayan PSA (prostata özgü antijen) için bir kan testini etkiler. PSA için test edilecekseniz, doktorunuza Avodart kullandığınızı söyleyiniz. Avodart alan erkeklerin PSA’larını düzenli olarak test ettirmeleri gerekir.

  Adodart, aşağıdaki sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir, endişeleriniz varsa bir aile hekimi veya eczacı ile görüşün:

  Klinik çalışmalarda, bir alfa bloker ile dutasterid alan bazı hastalarda kalp yetmezliği görülmüştür. Yalnızca dutasterid veya yalnızca alfa bloker alan hastalarda kalp yetmezliği daha az yaygındı.
  Aktif bileşen cilt tarafından emilebileceğinden, kadınlar, çocuklar ve ergenler sızan Avodart kapsüllerini kullanmamalıdır. Cilt ile teması halinde etkilenen bölgeyi hemen sabun ve su ile yıkayınız.

  Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanın. Dutasterid meniye girebilir. Eşiniz hamileyse veya hamile olma ihtimali varsa, dutasterid erkek çocuğun normal gelişimini etkileyebileceğinden onu meninize maruz bırakmaktan kaçının. Dutasterid, doğurganlığınızı etkileyebilecek sperm sayısını, meni hacmini ve sperm hareketliliğini azaltabilir.

  Klinik bir çalışmada, Avodart alan erkekler, Avodart almayan erkeklere göre daha sık ciddi bir prostat kanseri formu geliştirdiler.

  Avodart, göğüslerde hassasiyet ve büyüme ile sonuçlanabilir. Bu zahmetli hale gelirse veya göğüste yumrular veya meme başı akıntısı geliştirirseniz, bunlar göğüs kanseri gibi ciddi bir duruma işaret edebileceğinden doktorunuzla konuşun.

  Diğer ilaçlar ve Avodart Etkileşimi

  Başka bir ilaç aldıysanız, yakın zamanda aldıysanız veya alma ihtimaliniz varsa doktorunuza söyleyiniz.

  Bazıları Avodart ile reaksiyona girebilir ve yan etkiler içerebilir. Bu ilaçlar şunları içerir:

  • Verapamil veya diltiazem (yüksek tansiyon için)
  • Nefazodon (bir antidepresan)
  • İtrakonazol veya ketokonazol (mantar enfeksiyonları için)
  • Alfa blokerler (büyümüş prostat veya yüksek tansiyon için)

  Avodart’ın azaltılmış dozuna ihtiyacınız olabileceğinden, bu ilaçlardan herhangi birini alıyorsanız doktorunuzu bilgilendirin.

  Hamilelik, emzirme ve doğurganlık

  Hamile olan veya hamile olabilecek kadınlar, sızan Avodart kapsüllerini kullanmamalıdır. Dutasterid’i deri yoluyla emilerek erkek bebeğin normal gelişimini etkileyebilirler. Bu hamileliğin ilk 16 haftasında ciddi bir risktir.

  Hamile bir kadın sıvı dutasterideye dokunduysa doktorunuzla iletişime geçin.

  Avodart dozu

  Saç dökülmesini tedavi etmek için önerilen Avodart dozu 0,5 mg’dır, saçınızda çok fazla açıklık varsa günde bir tane seyreklikler için üç güne 1 tane alınması önerilir saçlarda iyileşme görmek için sürekli olarak bir Avodart almanız gerekecektir. Avodart dozunuzu günlük yada üç güne bir almaya devam etmeniz önemlidir. Bunun yapılmaması, ilacın da etkisinin azalmasına neden olabilir. İlaç kullanımı bırakılırsa saç dökülmesi tekrar artacaktır.

  Avodart’ın Yan Etkileri

  Tüm ilaçlarda olduğu gibi, Avodart 0,5 mg kapsül kullanmaya başlamanız durumunda yan etkiler yaşama ihtimaliniz vardır. Avodart yan etkileri, kullanıcıların çoğunu etkilemez, yan etkilerle karşılaşma riskiniz genellikle oldukça düşüktür. Bununla birlikte, herhangi bir ilaçta olduğu gibi, olumlu sonuçların yanı sıra olumsuz etkiler de yaşama şansınız her zaman vardır.

  Aşağıda en yaygın Avodart yan etkileri yer almaktadır (10 kullanıcıdan birini etkileyen):

  • Sertleşmeyi sağlamada veya sürdürmede zorluk (erektil disfonksiyon)
  • Azalmış cinsel istek/cinsel dürtü (libido)
  • Boşalmada zorluk
  • Seminal sıvı üretiminde azalma (bu cinsel işlevi etkilemez)
  • Meme büyümesi veya hassasiyeti (jinekomasti)
  • Baş dönmesi (özellikle tamsulosin ile birlikte alındığında)
  • Yan etkilerin tam listesi için bu ilaçla birlikte verilen Hasta Bilgilendirme Broşürünü okuyabilirsiniz.

  Avodart ilacını kullanıp faydaları yada zararları hakkındaki deneyimlerinizi konudan yorumlarınızı paylaşarak ilacı kullanacak diğer kullanıcılara yardımcı olabilirsiniz.

4
72
5
Paylaş
4 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Merhaba ben 7 aydır üç güne bir dutasterid kullanıyorum ilk 3 ay dökülme çok azalmıştı ancak 6. ay saçlarımda dökülmeler tekrar çoğaldı seyrelmeler oluşuyor. Biotinle birlikte kullanıyorum. Bende dutasterid etki etmiyormuki forumlarda sordum minoxil kullan diyorlar sizce minoxilde başlamam gerekir mi? Resmimi ekledim bu saça etkisi nasıl olur?
  • Dostum hormon dalgalanmaları saçları olumsuz etkileyebilir neden dökülmenin arttığını bilemeyiz başka etkenlerde sebep olabilir. Tedaviye istikrarlı bir şekilde devam etmek gerekir. Minoxile başlarsan dökülmeler dahada çoğalabilir. Günde bir kez kullanarak başlaman daha mantıklı olur.
  • Merhaba @emre, 7 aydır dutasterid kullanıyor olmanız ve ilk 3 ayda dökülmenizin azalması olumlu bir işaret. Ancak, 6. ayda dökülmenin yeniden artması moral bozucu olabilir. Dutasterid tedavisine başlamadan önce ve tedavi sürecinde dökülme dönemleri yaşayabilirsiniz. Bu, saçın döngüsel yapısından kaynaklanır ve tedavinin etkisini hemen görmek her zaman mümkün olmayabilir.

   Biotin kullanmanız saç sağlığınızı destekleyebilir, ancak dökülme sürecinde büyük bir değişiklik yaratmayabilir. Minoxidil, dutasterid ile birlikte kullanılabilen bir tedavi seçeneğidir. Minoxidil, saç dökülmesini yavaşlatmak ve yeni saç büyümesini teşvik etmek için topikal bir tedavi olarak bilinir.

   Dutasterid’in yanı sıra Minoxidil kullanmak, tedavinizi daha etkili hale getirecektir. Ancak, her iki tedaviye de yanıt kişiden kişiye değişebilir. Bu süreçte tedaviye düzenli olarak devam etmek ve sabırlı olmak gerekir. Önemli olan sürekli kullanmak.

  • Arkadaşlar dutasterid kullananlar var mı aranızda yan etkileri hakkında bilgi almak istiyorum.
4 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.