Forumda Arama Yapın

Saç Dökülmesi Forum Forum Medikal Saç Tedavileri Antiandrojen Kullanımı Androcur Kullananlar Saç Çıkarıyor mu?

 • #6663

  Androcur Kullananlar Saç Çıkarıyor mu?

  Genetik saç dökülmesini önlemek için androcur 50 mg kullananlar nelere dikkat etmeli, bu ilacın içindeki etken madde güçlü bir antiandrojen etki gösteren aynı zamanda progesteron hormonudur, saç kökü hücrelerine bağlanarak etkili olur. Erkeklik hormonu olan testosteron hormonuyla yarışarak bağlanmasını engeller. Bu ilaç aktif bileşeni olan siperteron asetat (cyproterone acetate) ile birlikte kullanılan bir ilaçtır. Siperteron asetat, antiandrojenik (androjen hormonlarının etkisini bloke eden) progesteron içeren bir ilaçtır. Bu ilaç, özellikle erkeklik hormonu olan testosteronun etkisini azaltmak için kullanılır.

  Androcur, çeşitli durumların tedavisinde kullanılabilir. En yaygın kullanım alanları, erkeklerde anormal cinsel dürtüyü azaltmak, ameliyat edilemeyen prostat kanseri, erkek tipi kellik (androgenetikn alopesi) kadınlarda polikistik over sendromu (PCOS), aşırı tüylenme (hirsutizm) semptomlarını hafifletmek için doktor tarafından verilir.

  Androcur, cinsiyet geçiş sürecindeki trans kadınlar tarafından da kullanılabilir. Testosteron seviyelerini düşürerek, feminizasyon sürecini desteklemek amacıyla hormon tedavisine dahil edilebilir.

  Androcur saç dökülmesini önler mi?

  Androcur Kullananlar Saç Çıkarıyor mu?

  Androcur, antiandrojen bir ilaçtır ve öncelikle cinsiyet değişimi sürecinde hormonal tedavi için kullanılır. Androcur’un ana etken maddesi, saç dökülmesine neden olan dihidrotestosteron (DHT) adı verilen bir hormonun üretimini engelleyerek etki gösterir.

  DHT, saç köklerini etkileyen ve zamanla saç dökülmesine neden olan bir hormondur. Androcur, DHT’nin etkisini azaltarak saç dökülmesini yavaşlatabilir veya durdurabilir. Ancak Androcur’un saç dökülmesini önleme amacıyla kullanımı konusunda kesin bir kanıt bulunmamaktadır.

  Androcur gibi hormonal ilaçların kullanımı ciddi yan etkilere yol açabilir ve uzman bir doktor tarafından reçete edilmelidir.

  Androcur ilacı 3 aylık düzenli günlük 50 mg kkullanımda genetik dökülmeye uğrayan saçları çıkartabiliyor. Ancak saç çıkartma etkisi 3 aylık kullanıma göre orta seviyede oluyor. Eğer erkek tipi saç dökülmesi için erkeklerin bu ilacı kullanmasını önermem. Çünkü yan etkileri fazla olan bir ilaç ileride bırakılacağı için çıkan saçlarda tekrar dökülecektir.

  Androcur dökülen saçları çıkartır mı?

  Androcur (cyproterone acetate), antiandrojenik bir ilaçtır ve özellikle cinsel hormonların etkilerini azaltmak amacıyla kullanılır. Androcur’un saç dökülmesini çözebileceği veya saç çıkmasını teşvik edebileceği konusunda bilimsel olarak kanıtlanmış bir etkisi bulunmamaktadır.

  Androcur, genellikle androjenik saç dökülmesi (erkek tipi kellik) gibi durumların tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak, bu ilacın saç çıkmasını veya dökülmenin geri dönmesini sağladığına dair kesin bir kanıt yoktur. Androcur, saç dökülmesi tedavisi için önerilen diğer ilaçlar arasında yer almamaktadır.

  Eğer saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız, bir dermatolog veya uzman doktora başvurmanız önemlidir. Onlar, saç dökülmesinin altında yatan nedenleri değerlendirebilir ve size uygun tedavi seçeneklerini önerebilir. Saç dökülmesinin nedenleri arasında genetik faktörler, hormonal değişiklikler, stres, beslenme eksiklikleri veya başka sağlık sorunları bulunabilir.

  Saç Dökülmesini Önlemek İçin Androcur 50 mg Nasıl Kullanılır?

  Androcur eczanelerde 50 mg ve 100 mg tablet içeren formlarda sarılır. Androcur (cyproterone acetate), bir antiandrojen ilaçtır ve çeşitli hormonal bozuklukların tedavisinde kullanılır. Androcur 50 mg tabletler şeklinde gelir ve doktor tarafından belirtilen dozaj ve talimatlara göre kullanılmalıdır.

  Doktorunuz Androcur’u size önerdiyse, size özel talimatlara uymak önemlidir. Genel kullanım bilgileri şunları içerebilir:

  1. Doktorunuzun size verdiği talimatlara kesinlikle uyun ve ilacı belirtilen dozda alın.
  2. Androcur tabletleri genellikle yemekle birlikte alınır. Eğer doktorunuz farklı bir talimat vermediyse, tabletleri bir bardak su ile yemek sırasında veya hemen sonra alabilirsiniz.
  3. Tabletleri ezmeden veya çiğnemeden bütün olarak yutun.
  4. Dozaj ve kullanım süresi, tedavi edilmek istenen duruma bağlı olarak değişebilir. Doktorunuzun talimatlarına kesinlikle uyun ve ilacı reçete edildiği şekilde kullanın.
  5. Androcur’u düzenli olarak kullanmaya çalışın. İlacı her gün aynı saatte almak, hatırlamanızı kolaylaştırabilir.
  6. İlacı birdenbire kesmeyin veya dozu değiştirmeyin. Bu tür değişiklikler için doktorunuza danışın.

  Androcur ilacını kullanmadan önce mutlaka doktora danışmak gerekir. Bu ilaç erken maddesi antiandrojen etkili progesteron hormonu olduğundan tüm hicrelere bağlanabilir. İlacın kullanımı hakkında detaylı bilgiler öğrenip kullanılması gerekir. Daha fazla bilgi almak ve kullanım talimatları için lütfen doktorunuzla konuşun.

  Androcur ilacını kullananlar faydaları yada zararları hakkındaki deneyimlerinizi konudan yorumlarınızı paylaşarak ilacı kullanacak diğer kullanıcılara yardımcı olabilirsiniz.

0
10
1
Paylaş
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.