Forumda Arama Yapın

Saç Tedavisi Forum Forum Medikal Saç Tedavileri Antiandrojen Kullanımı Finasterid Yan Etkileri Ne Zaman Geçer?

Soru Finasterid Yan Etkileri Ne Zaman Geçer?

30-04-2023, 15:13
1 yorum
2
36
2 yanıt dizini görüntüleniyor
    • Günümüzde genetik saç dökülmesi için finansalit kullanan birçok kişinin önemli sorunlarından olan yan etkilerini nasıl geçireceği önemli bir konudur. Proscar androjen hormonlarından biri olan dihidrotestosteron (DHT) seviyelerini azaltmak için kullanılan bir ilaçtır. DHT, erkeklerde saç dökülmesi, prostat büyümesi ve benzeri durumlarla ilişkili olabilir.

Finasterid, prostat büyümesini tedavi etmek ve saç dökülmesini önlemek için kullanılır. Prostat büyümesi, BPH olarak adlandırılan bir durumdur ve genellikle yaşlanma süreciyle ilişkilidir. Finasterid, prostatın büyümesini durdurarak semptomları azaltır.

Saç dökülmesi tedavisi için kullanılan finasterid dozajı daha düşüktür ve 5-alfa redüktaz inhibitörü olarak adlandırılan bir ilaç sınıfına aittir. Saç dökülmesi tedavisi için finasterid, DHT’nin saç foliküllerine bağlanmasını engelleyerek saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur.

Finasterid yan etkileri nelerdir?

Finasterid Yan Etkileri Ne Zaman Geçer

Finasterid aynı zamanda proscar ilacının etken maddesidir. Proscar aslen prostat hastalığı için üretilmiştir.

Finasterid, erkeklerde saç dökülmesini tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Ancak finasterid kullanımı bazı yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkiler arasında şunlar yer alabilir:

• Cinsel işlev bozukluğu (cinsel isteksizlik, ereksiyon problemleri, boşalma problemleri)
      • Meme büyümesi veya hassasiyeti
      • Testis ağrısı veya şişmesi
      • Baş dönmesi veya baş ağrısı
      • Karın ağrısı veya mide rahatsızlığı
      • Deride kaşıntı, döküntü veya kızarıklık

Bu yan etkilerin çoğu hafif veya orta şiddette olabilir ve ilacın kullanımını bıraktıktan sonra genellikle kendiliğinden kaybolurlar. Ancak, bazı vakalarda yan etkiler devam edebilir veya ilacın kesilmesinden sonra bile devam edebilir. Eğer finasterid kullanırken ciddi yan etkilerden şüpheleniyorsanız, derhal doktorunuza başvurmanız önemlidir.

Finasterid yan etkileri ne zaman geçer?

Finasterid kullanımına bağlı yan etkilerin ne zaman geçeceği kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazı insanlar yan etkileri hemen fark ederken, diğerleri için yan etkilerin geçmesi birkaç hafta veya hatta birkaç ay sürebilir.

Finasterid’in en sık görülen yan etkileri, cinsel işlev bozukluklarıdır. Bu yan etkiler, ilacın kesilmesinden sonra genellikle birkaç hafta içinde azalır veya tamamen geçer. Ancak bazı durumlarda, yan etkiler kalıcı olabilir.

Finasterid, genellikle saç dökülmesi ve prostat büyümesi tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Ancak, bazı kullanıcılar yan etkiler yaşayabilir. Bu yan etkilerin başında cinsel istekte azalma, ereksiyon sorunları ve depresyon gibi durumlar gelir.

Yan Etkilerin Geçmesi İçin Ne Yapılabilir?

– Doktorla Görüşün: Yan etkiler yaşıyorsanız, ilk olarak doktorunuza başvurmalısınız. Doz ayarlaması veya alternatif tedavi yöntemleri önerilebilir.
      – İlacı Bırakın: Doktorunuzun onayı ile ilacı bırakmak, yan etkilerin zamanla azalmasına yardımcı olabilir.
      – Beslenme ve Egzersiz: Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz, genel sağlık durumunuzu iyileştirerek yan etkilerin azalmasına katkı sağlayabilir.
      – Destek Alın: Psikolojik yan etkiler için bir uzmandan destek almak, depresyon ve kaygı gibi durumları hafifletebilir.

Yan etkiler kişiden kişiye farklılık gösterebilir, bu yüzden herkeste farklı sonuçlar ortaya çıkabilir.

• Bu yan etkilerden ben de muzdaribim sadece 47 gün kullandım aklımıza gelen tüm yan etkileri gördüm. Özellikle son 10 günde cinsel yönden libido azalması, meni sulanması, iktidarsızlık, sertleşme bozukluğu ve birçok psikolojik yan etkiler yaşadım. Kullanamaz hale geldim sonunda bırakmaya karar verdim. Bırakalı 15 gün oldu hala düzelme yok. Ayrıca depresif ruh hali hat safhada devam ediyor. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum tecrübeli arkadaşlar beni aydınlatırsa çok sevinirim.
2 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.